Πολλές χαμένες ευκαιρίες, “ήρωας” ο Ελευθερόπουλος

Η ΑΕΚ 3-1 με Τζιμπούρ και Καφέ

Μια ντουζίνα ευκαιρίες έχασε η ΑΕΚ στο άδειο (6.000 κόσμος) και παγωμένο Ολυμπιακό Στάδιο. Νίκησε μεν τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1, αλλά μόνο στο τελευταίο 20λεπτο ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος πραγματοποίησε 7 σωτήριες αποκρούσεις. Τα γκολ της ΑΕΚ σημείωσαν οι δυο κορυφαίοι σε απόδοση ποδοσφαιριστές της, Τζιμπούρ (23') και Καφές (71'93'). Ο ΠΑΣ είχε ισοφαρίσει με τον Σαϊτιώτη (55').

Η ΑΕΚ ήταν καλή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσε να έχει φτάσει σαφώς πιο εύκολα στη νίκη. Στο πέμπτο λεπτό ακούμπησε για πρώτη φορά το γκολ, αλλά το σουτ του Καφέ έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο ΠΑΣ μπόρεσε να ισορροπήσει το ματς και στο 14΄ ο Καράμπελας πρόλαβε να διώξει πριν φτάσει η μπάλα στον αμαρκάριστο Ντιμπαλά. Τελικά, ήταν η ΑΕΚ εκείνη που προηγήθηκε. Στο 23΄ από σέντρα του Γεωργέα και καρφωτή κεφαλιά του Τζεμπούρ (τον είχαν χάσει οι κεντρικοί αμυντικοί των φιλοξενούμενων) ήρθε το 1-0.

Και ενώ η ΑΕΚ πίεζε για ένα δεύτερο γκολ, στην αρχή του δεύτερου μέρους, τα Γιάννενα ισοφάρισαν κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Σαϊτιώτης νίκησε στον αέρα τον Αραμπατζή και στην άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 71΄. Ο Χέρσι εκτέλεσε φάουλ, στην άμυνα των Ηπειρωτών επικράτησε σύγχυση, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Καφές, που με πλασέ αιφνιδίασε τον Ελευθερόπουλο κι έδωσε ξανά προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους". Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανοίχτηκαν, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να δημιουργεί τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Ελευθερόπουλος είπε πολλές φορές "όχι" στους επιθετικούς της “Ενωσης”, όχι όμως και στον Καφέ, που στο 93' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 23' Τζιμπούρ, 71', 93' Καφές – 55' Σαϊτιώτης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Β. Παμπορίδης (Κιλκίς)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Γεωργέας, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλόυ, Καφές, Μάκος, Μαντούκα (79΄ Λαγός), Χέρσι (70΄ Λεονάρντο), Τζιμπούρ, Μπλάνκο (91' Γκερέιρο)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Βάντερσον, Μαϊστόροβιτς (75΄ Τζάνης), Μιχαλόπουλος (84΄ Κοντογουλίδης), Μενδρινός, Σίσιτς, Ντιμπαλά (84΄ Αράς), Σαϊτιώτης