Σούπερ Λίγκα: Ηρακλής-Καβάλα 1-0

Νικηφόρα πρεμιέρα του Γιόζεφ Μπουμπένκο στον πάγκο του Ηρακλή. Με γκολ του Ρουμάνου Γιάκομπ στο 17ο λεπτό ο «Γηραιός» κέρδισε με 1-0 την Καβάλα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Ηρακλής έπαιξε επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα και η πίεση που άσκησε, καρποφόρησε στο 17’ όταν ο Γιάκομπ κέρδισε την κεφαλιά ανάμεσα από τους αμυντικούς της Καβάλας, μετά από σέντρα του Μάρα και άνοιξε το σκορ. Η Καβάλα προσπάθησε να απαντήσει, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι επιθετικές της προσπάθειες ήταν ημιτελείς και η άμυνα του Ηρακλή με ηγέτη τον Ματίας Λέκι απομάκρυνε τους όποιους κινδύνους. Καλύτερη στιγμή της Καβάλας στο 42’ όταν ο πρώην παίκτης του Ηρακλή, Ντιέ δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Φερνάντες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο των Ντομπρασίνοβιτς και Ρινκόν, η Καβάλα κινήθηκε ακόμα πιο επιθετικά αλλά επί της ουσίας δεν δημιούργησε μεγάλες φάσεις. Στο 68’ ο Φερνάντες διαφύλαξε το 1-0 με απόκρουση σε προσπάθεια και σουτ του Σόσιν. Λίγο πριν τη λήξη ο Κονέ απέτυχε να πετύχει δεύτερο γκολ για τον Ηρακλή.

ΣΚΟΡΕΡ: 17’ Γιάκομπ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιλάνο, Κονέ - Ντιέ, Ντουγκλάο, Σμόλαρεκ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερνάντες, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Ηλιάδης, Λέκι, Μιλάνο (46' Παπαστεριανός), Επστάιν, Γιάντσης (73' Κονέ), Μάρα, Γιάκομπ.
ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Ψωμάς, Ντιέ (46' Ντομπρασίνοβιτς), Σιόντης (65' Ιωάννου), Ονουάτσι, Λάκης (46' Ρινκόν), Σμόλαρεκ, Σόσιν.