Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα – Λάρισα 2-0

Σημαντική νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας σε βάρος της Λάρισας με 2-0 για την 20ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, χάρη σε δύο γκολ του Μίρνε Σίσιτς (55’ και 66’). Ο αγώνας διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, καθώς ο ΠΑΣ εξέτισε την ποινή που του επιβλήθηκε για τα επεισόδια στην αναμέτρηση με τον Άρη.

Ο Σίσιτς (αριστερά) πέτυχε και τα δύο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα Ο Σίσιτς (αριστερά) πέτυχε και τα δύο γκολ του ΠΑΣ Γιάννινα Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και άσκησαν πίεση στην εστία της Λάρισας, χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν αισθητά. Η πρώτη κλασική ευκαιρία για την ομάδα των Ιωαννίνων δημιουργήθηκε στο 34’ με τον Μιχαλόπουλο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ. Η Λάρισα στο 38’ πλησίασε το γκολ, όταν ο Ζέσους ύστερα από σέντρα του Μετίν με κεφαλιά δεν απείλησε την εστία των φιλοξενούμενων.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άσκησαν εντονότερη πίεση στην εστία της Λάρισας και στο 55’ κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Σίσιτς από σέντρα ακριβείας του Ντάσιου. Η Λάρισα στο 62’ έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Μπλάζεκ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σικαλιά αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα των Ιωαννίνων «κλείδωσε» το ματς, όταν ο Σίσιτς με πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Σικαλιά.

ΣΚΟΡΕΡ: 55’, 66’ Σίσιτς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζάννη, Κυριακίδη, Σίσιτς, Φλάβιο, Ντιμπαλά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Σκαρντουέλι, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Τζάννης (67' Ντιμπαλά),Μενδρινός, Μιχαλόπουλος, Σίσιτς (83' Ανδράλας), Σαϊτιώτης (85' Μπακαγιόκο).
ΛΑΡΙΣΑ (Ουζουνίδης): Βιέρα, Φλάβιο, Μελίσσης, Νταμπίζας Βελάσκο, Μπλάζεκ, Ιγκλέσιας (73' Πούρι), Κυριακίδης (60' Ραντοσάβλιεβιτς), Σκάτσελ, Μετίν, Ζέσους (82' Τουάμα).