Στο 88’ έκαμψε την αντίσταση (1-0) του Ατρόμητου

ΠΑΟΚ εφτάψυχος με έκτη σερί νίκη

Δεν έχει δεχτεί γκολ εδώ και 762 λεπτά

Με το προσφιλές του σκορ (1-0) ο ΠΑΟΚ έκαμψε στο 88ο λεπτό του αγώνα την αντίσταση του Ατρόμητου με τέρμα που πέτυχε ο Θανάσης Παπάζογλου (ΦΩΤΟ). Ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη και το όγδοο συνεχόμενο ματς που η ομάδα του Φερνάντο Σάντος διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Έχει να δεχτεί εδώ και 762 λεπτά γκολ και συγκεκριμένα από τις 28 Νοεμβρίου και το 1-0 από την ΑΕΚ με σκόρερ τον Μαντούκα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ήταν εμφανής η απουσία του Βλάνταν Ίβιτς και δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Μιχαηλίδη. Ο Κριστιάνο δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και οι φιλοξενούμενοι με έξυπνη τακτική και καλή οργάνωση στην άμυνα απομάκρυναν τους όποιους κινδύνους από την εστία του Μιχαηλίδη. Μάλιστα η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στον Ατρόμητο. Στο 13ο λεπτό, ο Αναστασάκος βγήκε απέναντι από τον Χαλκιά, όμως το σουτ του ήταν αδύναμο και δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Σάντος πίεσε, αλλά οι προσπάθειες της ήταν σπασμωδικές και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη άμυνα με εξαίρεση ένα σουτ του Βιεϊρίνια (17’) που εξουδετέρωσε ο Μιχαηλίδης.

Ο Σάντος φρέσκαρε στο δεύτερο ημίχρονο την επίθεση της ομάδας με την είσοδο των Μουσλίμοβιτς και Κουτσιανικούλη. Έτσι εντάθηκε η πίεση στα καρέ της ομάδας του Γιώργου Δώνη, αλλά ο Ατρόμητος πάντα με καλή οργάνωση και αλληλοκάλυψη έδειξε να αντέχει. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ πέτυχε το χρυσό γκολ στο 88’ από σουτ του Μουσλίμοβιτς και κόντρα στο γόνατο του Παπάζογλου, χωρίς να έχει φτιάξει κλασσική ευκαιρία! Ο Ατρόμητος μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια (59’ Αναστασάκος, 85’ Καλαντζής) θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά.

ΣΚΟΡΕΡ: 88’ Παπάζογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών) έ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κριστιάνο – Μελισσάς, Σαρμιέντο, Καλαντζής, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής (81' Παπάζογλου), Γκαρσία, Βιτόλο, Εντίνιο, Σορλέν (65' Κουτσιανικούλης), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Κριστιάνο (46' Μουσλίμοβιτς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
(Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νάστος, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Καλαντζής (86' Αποστολόπουλος), Μπρίτο (80' Σφακιανάκης), Αναστασάκος 68' Τάτος), Περόνε