Παρθενική νίκη για φέτος, 3-2 τον εργοτέλη

Έσπασε το «ρόδι» ο Πανθρακικός

Χρειάστηκε να περιμένει είκοσι ολόκληρες αγωνιστικές, αλλά ο Παναθρακικός κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη, καθώς νίκησε 3-2 τον Εργοτέλη στην Κομοτηνή, στερώντας του οριστικά τα όνειρα εισόδου στα πλέι-οφ και βάζοντάς τον σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα.

Οι Ηρακλειώτες προηγήθηκαν δύο φορές, με τους Ορφανό και Κορδουνούρη, αλλά οι Καζάκης και Λόπες ισοφάρισαν ισάριθμες φορές, πριν δώσει το τελικό χτύπημα ο Αρσενίεβιτς στο 85'.

Το παιχνίδι στην Κομοτηνή ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να είναι διατεθειμένες να παίξουν επιθετικό ποδόσφαιρο. Στο 16ο λεπτό ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ, όταν ο Τσεσνάουσκις έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ορφανός με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα. Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε. Ο Σακελλαρίου από τα αριστερά σέντραρε και ο Καζάκης με κεφαλιά έκανε το 1-1, μετά από ασταθή απόκρουση του Πόζα.

Ο Εργοτέλης δεν το έβαλε κάτω και στο 31' λίγο έλειψε να πάρει ξανά τη πρωτοπορία. Ωστόσο, το σουτ του Λεάλ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με τον Ρόκα εκτός θέσης, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, το 2-1 για τον Εργοτέλη ήρθε. Μετά από κόρνερ ο Κορδονούρης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Πανθρακικός πίεσε για την ισοφάριση και τα κατάφερε στο 53', όταν ο Λόπες με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή «έγραψε» το 2-2. Η ομάδα της Θράκης συνέχισε να πιέζει και τελικά στο 85ο λεπτό ο Αρσενίεβιτς με καταπληκτική ενέργεια πέρασε τέσσερις αντιπάλους και με ωραίο πλασέ από την μικρή περιοχή,χάρισε την πρώτη φετινή νίκη στην ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ: 27' Καζάκης, 53' Λόπες, 85' Αρσενίεβιτς – 16' Ορφανός, 35' Κορδονούρης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άλβες – Ρουμπάκης, Ορφανός

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ
(Μανώλης Δερμιτζάκης): Ρόκα, Σακελλαρίου, Ματεντζίδης, Κανωτίδης (46' Παπαδόπουλος), Λόπες, Μαρσέλο, Ιασωνίδης, Παπουλής (88' Μπαχαρίδης), Ρομπέρ, Μπέλεκ, Καζάκης (56' Αρσενίεβιτς)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
(Νίκος Καραγεωργίου): Πόζα, Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ζούνιορ, Ορφανός, Μπαλάφας (59' Ρομάνο), Τσεσνάουσκις (75' Κοιλιάρας), Λεάλ, Μποούντιμιρ