Σούπερ Λίγκα: SKODA Ξάνθη – Άρης 2-1

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Skoda Ξάνθη στα Πηγάδια σε βάρος του Άρη με 2-1, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση στο α’ ημίχρονο. Τα γκολ της ομάδας της Θράκης πέτυχαν οι Μαρσελίνο (15’) και Έλινγκτον (35’), ενώ το τέρμα του Άρη σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Τζόνσον.

Η ήττα αυτή ήταν η πρώτη για τους «κιτρινόμαυρους» μετά από έξι, αγώνες καθώς για τελευταία φορά έχασαν στις 12 Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο α’ ημίχρονο κυριάρχησαν, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Άρη. Η επιθετική υπεροχή της Skoda Ξάνθης καρποφόρησε στο 15’, όταν ο Μαρσελίνο με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστία του Σηφάκη.

Μετά το γκολ η ομάδα της Θράκης συνέχισε να πιέζει και στο 35’ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Έλινγκτον, ο οποίος βρέθηκε μόνος αμαρκάριστος στην περιοχή. Στο 39’ οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Μαρσελίνο, όμως ο γκολκίπερ του Άρη απέκρουσε σωτήρια.

Στο β’ ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 50’ έχασε κλασική ευκαιρία, όταν ο Κάμπορα δεν κατάφερε να πλασάρει τον Γκσπούρνινγκ που έσωσε την εστία του διώχνοντας την μπάλα με τα πόδια.

Οι γηπεδούχοι στο 82’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βάλλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η  πίεση των Θεσσαλονικέων όσο περνούσε ο χρόνος εντείνονταν. Τελικά κατάφεραν στις καθυστερήσεις να μειώσουν με τον Τζόνσον, ενώ στην εκπνοή του αγώνα πλησίασαν στην ισοφάριση, όμως του σουτ του Τζόνσον έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 15’ Μαρσελίνο, 35’ Έλινγκτον – 91’ Τζόνσον.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σταθάκης.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 82’ Βάλλας

ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Μαντζουράκης): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Κωστούλας,Τζάγκι, Κιντάνα (86' Βασιλακάκης), Στίνγκα, Φλίσκας, Μαρσελίνιο (74' Λουτσιάνο), Έλινγκτον, Πόι (85' Σταθάκης).
ΑΡΗΣ (Έκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Αράνο, Νασούτι, Χαβίτο (75' Αραβίδης), Πρίττας,  Γκαρσία, Κάλβο (64' Αντού),Κόκε (70' Τζόνσον), Κάμπορα.