Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1 με γκολ του Άγγλου

Επιστροφή στις νίκες με «Ντάρμπι»

Αποβλήθηκε ο Ντάτολο

Με γκολ του Ντάρμπισαϊρ στο 7’ ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, καθώς επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 1-0 επιστρέφοντας παράλληλα στις επιτυχίες. Οι «ερυθρόλευκοι» από το 50’ αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάτολο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας ο σκόρερ.

Η φάση του γκολ Η φάση του γκολ Ο Ολυμπιακός δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου αν και προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 7’ και ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε. Ο Ραούλ Μπράβο πραγματοποίησε σέντρα από τα αριστερά, ο Καστελιόνε στην προσπάθειά του να αποκρούσει την μπάλα την… έστρωσε στον Ντάρμπισαϊρ και ο Άγγλος επιθετικός με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Μπεθέρα. Στο 36’ οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, όταν ο Στολτίδης μετά από φάουλ του Ντάτολο σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε χωρίς τον Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος τραυματίστηκε στο ζυγωματικό ύστερα από αγκωνιά που δέχτηκε από τον Σκούφαλη. Οι πρώτες ενδείξεις κάνουν λόγο για κάκωση, όμως αύριο θα υποβληθεί σε εξετάσεις οι οποίες και θα δείξουν το μέγεθος της ζημιάς που υπέστη ο Άγγλος φορ. Ο Ολυμπιακός στο 50’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάτολο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, επειδή εμπόδισε την εκτέλεση ενός κόρνερ. Στο σημείο αυτό το παιχνίδι διακόπηκε για εννέα λεπτά, καθώς στον αγωνιστικό χώρο έπεφταν βροχή αντικείμενα από την εξέδρα.

Με την επανέναρξη του αγώνα ο Πανιώνιος θέλησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική του υπεροχή, πίεσε τον Ολυμπιακό, ο οποίος οπισθοχώρησε προκειμένου να διατηρήσει τα κεκτημένα. Παρά το γεγονός ότι οι Νεοσμυρνιώτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να φθάσουν με ιδιαίτερες αξιώσεις στην εστία του Νικοπολίδη. Στο 76’ ο Μπάλαμπαν έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ και στη συνέχεια παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν αισθητά.

ΣΚΟΡΕΡ: 7’ Ντάρμπισάιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάλαμπαν, Λάτκα - Ραούλ Μπράβο, Μαρέσκα, Λεονάρντο, Νικοπολίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 50’ Ντάτολο (2η κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μπεθέρα, Μανιάτης,  Όμο,Λάτκα, Ουέλινγκτον,Νικολάου, Καστελιόνε Σκούφαλης (66' Γουνδουλάκης), Σιόβας (46' Μπουβάλ), Ριέρα, Μπάλαμπαν (78' Κούκετς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβ.Παπαδόπουλος, Ντούντου (67' Λεντέσμα), Στολτίδης, Μαρέσκα (53' Λεονάρντο), Ζαϊρί, Ντάτολο, Ντάρμπισαϊρ (46' Ντιόγκο).