ΠΑΟ-ΑΕΚ 1-1 μπροστά σε 50.000 κόσμο

Γλυκόπικρη γεύση στο ντέρμπι

Σκόκο και Σαλπιγγίδης τα γκολ στο πρώτο ημίωρο

Μπροστά σε 50.000 κόσμο (47.379 εισιτήρια) στο Ολυμπιακό Στάδιο, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ αναδείχτηκαν ισόπαλοι (1-1), αποτέλεσμα με το οποίο είναι ικανοποιημένη μονάχα η “Ένωση”. Ο Σκόκο με άπιαστο σουτ στο 8' και ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά στο 27' πέτυχαν τα γκολ. Οι “πράσινοι” άσκησαν πίεση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαλπιγγίδη που είχε και δοκάρι στο 62'. Με τον Τζιμπούρ στο 86' απείλησε η ΑΕΚ που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Αραμπατζή.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ισοφαρίζει με κεφαλιά Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ισοφαρίζει με κεφαλιά Για άλλη μία φορά η ΑΕΚ απέδειξε ότι αποδίδει πολύ καλύτερα στα ντέρμπι, παρά απέναντι σε μικρότερης δυναμικής αντιπάλους. Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και γρήγορα μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή τους. Στο 9ο λεπτό, μετά από λάθος των γηπεδούχων στη μεσαία γραμμή, ο Μαντούκα έφυγε προς το κέντρο της άμυνας, άφησε αριστερά στον Τζιμπούρ ο οποίος με σέντρα βρήκε αμαρκάριστο τον Σκόκο και ο Αργεντινός με βολίδα πέτυχε το 1-0 για την “Ένωση”.

Το γκολ αυτό "ξύπνησε" το “τριφύλλι”, το οποίο είχε σε καταπληκτική βραδιά τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Ο Θεσσαλονικιός φορ έκανε ό,τι ήθελε από τα δεξιά και στο 27΄ ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο “Σάλπι” με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αραμπατζή. Ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, όταν πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία του Παναθηναϊκού. Στο 47΄ ο Σισέ βρέθηκε τετ -α-τετ με τον Αραμπατζή, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ. Νέα καλή στιγμή για τους "πράσινους" στο 57΄, με την κεφαλιά του Καντέ, μετά από σέντρα του Λέτο, να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Ο Σαλπιγγίδης συνέχισε να μπαίνει κατά βούληση στα καρέ των φιλοξενούμενων και στο 62' είχε δοκάρι με πολύ όμορφο δεξί σουτ. Στο 66΄ ο διαιτητής της συνάντησης, Σταθόπουλος, "χαρίστηκε" στον Σαριέγκι, ο οποίος έκανε σκληρό φάουλ στον Καράμπελα χωρίς να τιμωρηθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 71' ο Αραμπατζής (από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ στο ντέρμπι) έβγαλε σε κόρνερ τη λόμπα του Σαλπιγγίδη μέσα από την περιοχή, και μάλιστα με πλάτη προς την μπάλα, στη μεγαλύτερη απόκρουση της αγωνιστικής. Στο 76΄ ο Μαϊστόροβιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα λίγο έλειψε να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας το, ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε, ο Τζιμπούρ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τζόρβας.

ΣΚΟΡΕΡ: 27' Σαλπιγγίδης – 8' Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤHΣ: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαριέγκι, Βύντρα, Ζιλμπέρτο Σίλβα - Μαϊστόροβιτς, Σκόκο, Γιάχιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (71' Σιμάο), Σαλπιγγίδης, Λέτο (72' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Ζεράλντο Άλβες, Γιάχιτς (73' Μάκος), Καφές, Σκόκο (89' Γκερέιρο), Μαντούκα (63' Λαγός), Τζιμπούρ, Μπλάνκο

►Βγενόπουλος: "Κάποιοι μέτοχοι ήθελαν να χάσουμε"