Πετυχημένο ντεμπούτο του Άαντ Ντε Μος

Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Επέστρεψε στις νίκες ύστερα από 5 αγωνιστικές η Καβάλα που έκαμψε (1-0) την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα για την 21η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Στο ντεμπούτο του Άαντ Ντε Μος στον πάγκο της Καβάλας το ματς κρίθηκε από αυτογκόλ του Ηλία Κώτσιου στο 22ο λεπτό.

Μέσα σε γήπεδο-βούρκο από τη συνεχή βροχόπτωση, η Καβάλα ξεκίνησε πιο επιθετικά, ωστόσο ο ΠΑΣ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 11’ σε σέντρα του Σίσιτς και κεφαλιά-άουτ του Σαϊτιώτη. Στο 22΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ορούμα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μουρ πήρε την κεφαλιά-ψαράκι, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Κώτσιου και αλλάζοντας πορεία κατέληξε στα δίχτυα του Ελευθερόπουλου (1-0).

Στο 31ο λεπτό η μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ να ισοφαρίσει όταν ο Αυστραλός Μουρ απέκρουσε πριν τη γραμμή σε κεφαλιά του Σαϊτιώτη. Η Καβάλα είχε στο 41’ δυνατό σουτ του Ντιέ που εξουδετέρωσε ο  Ελευθερόπουλος.

Ο ΠΑΣ έδειξε μεγαλύτερες επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Ο Ιτάνζ με δυο αποκρούσεις στο 52’ (σουτ Μαιστόροβιτς) και στο 67’ (καρφωτή κεφαλιά Κούσα) διαφύλαξε το 1-0. Μετά το 75΄ η Καβάλα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και ο Ααντ Ντε Μος συνόδεψε με νίκη το ντεμπούτο του στον πάγκο της μακεδονικής ομάδας, η οποία ολοκλήρωσε με 10 παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σμολάρεκ με 2η κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 92΄ Σμολάρεκ (2η κίτρινη)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντομπρασίνοβιτς - Σαϊτιώτης
ΚΑΒΑΛΑ (Ααντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Μουρ, Σιόντης, Ορούμα (63΄ Σμολάρεκ), Μεντί (71΄ Ρινκόν), Ντικρόκ, Γκβοζντένοβιτς, Σουλτανίδης (55΄ Ντομπρασίνοβιτς), Φερέιρα, Ντιέ, Ονουάτσι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κούσας, Κώτσιος, Μιχαλόπουλος (78΄ Ρόβας), Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς (70΄ Τζάνης), Ντιμπαλά (63΄ Μπακαγιόκο), Σκαρντουέλι, Σίσιτς.