ΑΕΚ-Ξάνθη 3-1 με δυο γκολ του Μπλάνκο

Η επιστροφή του... Ζορό

«Ντροπή το πέναλτι» φωνάζει η Skoda

Κάτω από συνεχή βροχή η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο τη Skoda Ξάνθη και επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία. Η ακριτική ομάδα προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Μπούγκα και η ΑΕΚ απάντησε με πέναλτι του Μπλάνκο (17’), κεφαλιά του Λεονάρντο (45’) και πλασέ του Μπλάνκο (79’). Η διοίκηση της Ξάνθης εξέδωσε 4 ανακοινώσεις για τη διαιτησία χαρακτηρίζοντας «ντροπή για το ελληνικό ποδόσφαιρο» το πέναλτι που σφυρίχτηκε σε βάρος της.

Η ΑΕΚ είχε πολλά και σοβαρά προβλήματα στο ξεκίνημα, με πολλά λάθη τόσο στην ανάπτυξη όσο και ανασταλτικά. Έτσι η Ξάνθη, που κατέβηκε αποδεκατισμένη στην άμυνα (χωρίς Παπαδημητρίου, Βάλλα και Κωστούλα) προηγήθηκε στο 9ο λεπτό, όταν ο Αραούχο γύρισε απρόσεκτα την μπάλα, έγινε κάτοχος ο Μπούγκα που πέρασε και τον Σάχα και από την γραμμή του άουτ σημάδεψε την κλειστή γωνία της εστία που κάλυπτε ο Ζεράλντο (0-1). Είναι το ένατο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος που η ΑΕΚ δέχεται γκολ. Τελευταία φορά που κράτησε το «μηδέν» ήταν στις 28 Νοεμβρίου στο 1-0 επί του ΠΑΟΚ.

Η Ξάνθη δεν κράτησε για πολύ αυτό το προβάδισμα, αφού στο 17΄ ισοφάρισε με πέναλτι ο Μπλάνκο. Το κέρδισε ο ίδιος ο Αργεντινός που ξεγέλασε με το πέσιμο του τον διαιτητή Κουκουλάκη. Ο Γκσπούρνιγκ στην έξοδο του βρήκε σαφέστατα πρώτα την μπάλα και στη συνέχεια στην επαφή με τον Μπλάνκο ο Αργεντινός έπεσε στο έδαφος.

Η ισοφάριση έδωσε ώθηση στους παίκτες της ΑΕΚ, που στο 34' είχε δοκάρι σε φάουλ του Σκόκο και πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, σε σέντρα του Τζιμπούρ και κεφαλιά του Λεονάρντο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση, καθώς ο διαιτητής Κουκουλάκης υπέστη θλάση στο δικέφαλο και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο Καλογερόπουλο (Αθήνας). Η ΑΕΚ διατήρησε την υπεροχή, στο 51' είχε σουτ του Τζιμπούρ που έφυγε δίπλα από το δοκάρι και στο 79' έκανε το 3-1, σε υποδειγματική αντεπίθεση: Σκόκο, Χέρσι, Γεωργέας και τελικός αποδέκτης ο Μπλάνκο που από κοντά σημείωσε το έκτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

ΣΚΟΡΕΡ: 17' πεν. 79' Μπλάνκο, 45' Λεονάρντο - 9' Μπούγκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου), από το 46' Καλογερόπουλος (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζεράλντο Αλβες - Γκσπούρνινγκ, Αλ Σαϊφι, Βασιλακάκης

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Ζεράλντο Αλβες, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο (60' Λαγός), Σκόκο (90' Καράμπελας), Τζιμπούρ (77' Χέρσι), Μπλάνκο.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Γκσπούρνιγκ, Μπέρτος, Τζιωρτζιόπουλος, Σταθάκης, Στρμπα, Βασιλακάκης (76' Λέιτε), Στίνγκα, Ζίεντσουκ (68' Μάριτς), Σουάνης, Αλ Σαΐφι (65' Ελινγκτον), Μπούγκα.