Εργοτέλης-Αστέρας Τρίπολης 4-3

Ακόμα ...βρέχει γκολ στο Ηράκλειο!

Καταπληκτικό παιχνίδι στο Ηράκλειο, με επτά γκολ, πολλές συγκινήσεις και τον Εργοτέλη να κερδίζει με 4-3 τον Αστέρα Τρίπολης. Στο 7’ με πέναλτι ο Φραγκουλάκης άνοιξε το σκορ, στο 12’ ο Μπούντιμιρ έκανε το 2-0 στο 17’ μείωσε ο Λαζαρίδης και στο 28’ ο Χίμπλινγκερ έγραψε το 3-1. Ο Αστέρας επανήλθε με Καρέρα που πέτυχε δυο γκολ (58’, 65’), για να πετύχει στο 75’ το νικητήριο τέρμα ο Μπέτο.

Ο Εργοτέλης αιφνιδίασε τους Τριπολιτσιώτες καθώς μέσα σε 12 λεπτά κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Στο 7’ οι φιλοξενούμενοι παραχώρησαν πέναλτι όταν ο Ρόκας έδιωξε την μπάλα με το χέρι και ο Φραγκουλάκης έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσεσνάουσκις έστρωσε στον Μπούντιμιρ και αυτός από το ύψος του πέναλτι με σουτ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι παρά την ψυχρολουσία που δέχτηκαν δεν πτοήθηκαν και στο 17’ ο Λαζαρίδης μείωσε με κεφαλιά σε 2-1 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βίλτσες. Στο 28’ οι Κρήτες εκμεταλλευόμενοι ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων Αναστασόπουλου, πέτυχαν το 3-1 με κεφαλιά του Χίμπλινγκερ.
Στο β’ ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο να ισοφαρίσει, κάτι που κατάφερε μέσα σε 8 λεπτά. Στο 58’ ο Καρέρα με εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα αριστερά μείωσε σε 3-2 και έδωσε άλλη τροπή στον αγώνα. Πριν καλά – καλά συνέλθουν οι παίκτες του Εργοτέλη από το γκολ, δέχτηκαν την ισοφάριση στο 64’. Ο Καρέρα εκμεταλλεύτηκε απόκρουση των αμυντικών των γηπεδούχων ύστερα από σουτ του Βίλτσες και δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 3-3.
Ο Εργοτέλης παρά το σοκ που ένοιωσε με τα δύο απανωτά γκολ, δεν παράτησε το ματς, πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 75’ με προβολή του Μπέτο, ύστερα από σέντρα του Μπούντιμιρ. Ο παίκτης που χάρισε τη νίκη στον Εργοτέλη είχε μπει αλλαγή 1 λεπτό νωρίτερα και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκόραρε.

ΣΚΟΡΕΡ: (7` πέν. Φραγκουλάκης, 12` Μπουντιμίρ, 28` Χίμπλινγκερ, 75` Μπέτο - 17` Λαζαρίδης, 58`, 64` Καρέρα)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γελαδάρης, Μπούντιμιρ, Τσεσνάουσκις - Ρόκας,  Ουντότζι, Καρντόσο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Πόσα, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Σασιασβίλι, Ρομάνο (74' Μπέτο), Φραγκουλάκης, Βερπακόφσκις (65' Λεάλ), Τσεσνάουσκις, Μπούντιμιρ (93' Κορδονούρης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Μαρσελάο (78' Ρίος), Λαζαρίδης, Αργυρόπουλος, Ρόκας (58' Έντερ), Φυτανίδης, Καρντόσο, Βίλτσες, Ουντότζι, Καρέρα, Τσέζαρεκ (74' Μπαρτολίνι).