Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Πανιώνιος 1-0

Επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 τον Πανιώνιο στο Περιστέρι και παραμένει σε τροχιά Ευρώπης. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σε ένα γήπεδο-βούρκο από τη βροχή, πέτυχε στο 55ο λεπτό ο Βραζιλιάνος Μπρίτο.

Παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν σε καθόλου καλή κατάσταση, οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν αρκετά καλό ποδόσφαιρο τηρουμένων των αναλογιών. Ο Ατρόμητος σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν περισσότερο παθιασμένος και αποφασιστικός, σε αντίθεση με τον Πανιώνιο ο οποίος έδειξε ότι πρωταρχικός του στόχος ήταν να διατηρήσει πρωτίστως το μηδέν στην άμυνα.
Στο α’ ημίχρονο ο Ατρόμητος είχε τον πρώτο λόγο και σε δύο περιπτώσεις προσπάθησε να απειλήσει, με τον Αναστασάκο στο 25’ όταν από σουτ η μπάλα έφυγε άουτ και στο 42’ με τον Μπρίτο, αλλά απέκρουσε ο Ανδριόλας.
Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα του β’ 45λεπτου μπήκαν περισσότερο δυνατά από τον Πανιώνιο και στο 55’ κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη. Ο Νεμπεγλέρας σέντραρε από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα και ο Μπρίτο δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι Νεοσνυρνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως έπεσαν πάνω στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του ματς.

ΣΚΟΡΕΡ: 55’ Μπρίτο.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Περόνε – Εστογιάνοφ, Όμο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Φαβάλι, Σαρμιέντο, Περόνε (71’ Σαγκανόφσκι), Αναστασάκος (89’ Μπλένχιο), Μπρίτο (85’ Καλατζής).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Ανδριόλας, Γιόνσον (85’ Σκούφαλης), Κοντοές, Λάτκα, Όμο, Κουμόρτζι, Εστογιανόφ, Ριέρα, Νικολάου, Σιόβας (69’ Μπαρόνι), Μπάλαμπαν.