Ισοπαλία (1-1) στο Καυταντζόγλειο

Ο Ηρακλής έσπασε το σερί του ΠΑΟΚ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο Καυταντζόγλεοι» ανάμεσα στον Ηρακλή και τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 37’ με τον Μουσλίμοβιτς, ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 55’ με τον Γιάντση και ενώ από το 45’ αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βιτόλο. Οι γηπεδούχοι έσπασαν το σερί του «δικέφαλου», ο οποίος δέχτηκε γκολ μετά από 8 αγώνες, ενώ έχασε και τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία.

Η παράδοση που θέλει τον ΠΑΟΚ να μην κερδίζει τον Ηρακλή εκτός έδρας τα τελευταία 12 χρόνια συνεχίστηκε και σήμερα και ο «δικέφαλος» είχε την πρώτη βαθμολογική απώλεια μετά από έξιο σερί νίκες. Οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο 37’ με ωραίο πλασέ του Μουσλίμοβιτς από κάθετη πάσα του Ίβιτς, μπορεί να είχαν διαφορετική τύχη αν στην εκπνοή του ημιχρόνου δεν έμεναν με δέκα παίκτες εξ αιτίας της αποβολής του Βίτολο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά νεύρα και αυτό αποδεικνύεται από τις κίτρινες που αντίκρισαν οι παίκτες του. Σίγουρα ο εκνευρισμός των παικτών επηρέασε τη συνολική εικόνα της ομάδας, η οποία ενώ στο α’ ημίχρονο ήταν αυτή που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, στο β’ μέρος επηρεάστηκε και δεν απέδωσε σύμφωνα με τις δυνατότητές της.

Ο Ηρακλής στο ξεκίνημα του αγώνα παρουσιάστηκε ανοργάνωτος, δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό του και να απειλήσει αισθητά τον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο 45λεπτο εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του υπεροχή, πίεσε τον αντίπαλό του και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 55’ με πλασέ του Δημήτρη Γιάντση (3ο γκολ φέτος), ο οποίος είχε μπει αλλαγή στην αρχή του β’ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή, ενώ ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει χώρο και να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ενώ στο 75’ είχε δοκάρι με τον Αραμπατζή. Ο «Γηραιός» στο 87’ λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά του σουτ του Επστάιν βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

ΣΚΟΡΕΡ: 55’ Γιάντσης – 37’ Μουσλίμοβιτς.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιώς).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριμόλντι, Μάρτος, Γιαννούλης,Μάρα, Πίτου – Αραμπατζής, Μουσλίμοβιτς, Βίτολο, Γκαρσία, Βεϊρίνια
ΚΟΚΚΙΝΗ: 45’ Βίτολο (2η κάρτα)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιόζεφ Μπουμπένκο):Φερνάντες, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Μάρκες (37' Γιαννούλης), Παπαστεριανός, Ριμόλντι (46' Γιάντσης), Μάρα (87' Βέλλιος), Επστάιν, Πίτου Γκαρσία, Ιάκομπ.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Λίνο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Γκαρσία, Βιτόλο, Ίβιτς, Βιεϊρίνια,  Εντίνιο (46' Σορλέν), Μουσλίμοβιτς (80΄ Κουτσιανικούλης).