Ευρύτερη φετινή νίκη 5- 1 τον Λεβαδειακό

Γκολ και θέαμα από τον Ολυμπιακό

Από δυο τέρματα Ντάρμπισαϊρ - Μήτρογλου

Γκολ και θέαμα , στο άδειο (λόγω τιμωρίας) Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό: 5-1 τον Λεβαδειακό στην ευρύτερη νίκη των “ερυθρολεύκων” από τον περασμένο Μάρτιο (5-0 τότε τον Ηρακλή). Τα γκολ του Ολυμπιακού που δεν είχε πετύχει σε κανένα φετινό ματς πάνω από τρία τέρματα πέτυχαν οι Μέλμπεργκ (19'), Ντάρμπισαϊρ (36' 53'), Μήτρογλου (83' 92') και για τον Λεβαδειακό ο Ταραλίδης στο 42'.

Ο Ολυμπιακός όπως μαρτυρά και το σκορ κυριάρχησε απόλυτα και κατά διαστήματα έπαιξε και καλό ποδόσφαιρο. Προηγήθηκε στο 19ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ζαϊρί, ο Μέλμπεργκ με υποδειγματική κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-0.

Από τον Μαροκινό ξεκίνησε και το δεύτερο «ερυθρόλευκο» γκολ στο 36' όταν γύρισε εξαιρετικά την μπάλα από την τελική γραμμή και ο Ντάρμπισιρ την έσπρωξε στα δίχτυα (2-0). Στο 41' απέκρουσε στη γραμμή ο Μουλόπουλος το σουτ που έπιασε ο Ντάρμπισαϊρ, ενώ στο 42' μείωσε σε 2-1 με μακρινό δυνατό σουτ ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Γιάννης Ταραλίδης. Στο 44' νέα ευκαιρία με τον Βαγιέχο να βγαίνει νικητής στο τετ-α-τετ με τον Ντάρμπισαϊρ.

Ο Άγγλος φορ πέτυχε τελικά το δεύτερο προσωπικό γκολ στο 53΄ με πλασέ ύστερα από πάσα του Τοροσίδη. Στο τελευταίο 20λεπτο αντί του Ντάρμπισαϊρ έπαιξε ο Μήτρογλου που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Πρώτα στο 83'με έξοχο γυριστό σουτ και ακολούθως στο 92' με κεφαλιά (5-1) από σέντρα του Μαρέσκα.

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Μέλμπεργκ,36' 53' Ντάρμπισαϊρ, 83' 92' Μήτρογλου – 42' Ταραλίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρέσκα, Λεντέσμα, Μπράβο -  Μπεγκόνια

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Μπ.Μπάντοβιτς): Πάρντο, Γκαλίτσιος, Ρ. Μπράβο, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ (76' Ζεβλάκοφ), Λεντέσμα, Μαρέσκα, Ζαϊρί (54' Λεονάρντο), Τοροσίδης, Λούα Λούα, Νταρμπισάιρ (71' Μήτρογλου).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Κ.Ερνάντεθ): Βαγέχο, Ζησόπουλος, Σιστόν, Μασάδο, Μουλόπουλος, Μπεγκόνια (84’ Αμπουμπακάρι), Ταραλίδης, Γκονζάλες, Μπάρκογλου (79’ Αγκάλι), Ναπολεόνι (79’ Σερτζίνιο), Σόλα.