Με 2 γκολ του Σισέ ο ΠΑΟ 3-0 στη Λάρισα

Επανήλθε δριμύτερος!

Από τις 9 Ιανουαρίου είχε να σκοράρει ο Τζιμπρίλ Σισέ που επανήλθε δριμύτερος. Πέτυχε δυο πανομοιότυπα γκολ στο 45' και στο πρώτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου στο πρώτο ημίχρονο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε άνετη επικράτηση στο Αλκαζάρ (3-0). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 82' ο Νίνης. Διακόπηκε για οχτώ λεπτά στο 22' το ματς, εξαιτίας ρίψης κροτίδων στον αγωνιστικό χώρο από μερίδα οπαδών της Λάρισας.

Το 0-3 από τον Νίνη Το 0-3 από τον Νίνη Το πρώτο ημίχρονο είχε δυο όψεις. Μέχρι το 22' που διακόπηκε το ματς εξαιτίας της ρίψης κροτίδων, η Λάρισα ήταν καλύτερα οργανωμένη, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Τζόρβα. Η εικόνα του Παναθηναϊκού άλλαξε θεαματικά μόλις ξανάρχισε (μετά τη διακοπή) το παιχνίδι. Κυριάρχησε απόλυτα στη μεσαία γραμμή και έκανε πολύ καλό ματς από τις πτέρυγες και ιδίως από αριστερά με Σπυρόπουλο και Λέτο.

Έτσι στο 26' σε κεφαλιά του Βύντρα η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και στο 29' ο Σισέ στρώνει στον Κατσουράνη, αυτός σουτάρει από το ύψος της περιοχής και ο Βιέρα διώχνει.Τέσσερα λεπτά αργότερα νέα επέμβαση του Ουρουγουανού τερματοφύλακα της Λάρισας σε κεφαλιά (του εξαιρετικού σε απόδοση) Καντέ.

Μέσα σε δυο λεπτά κρίθηκαν όλα με τη λήξη του ημιχρόνου με γκολ καρμπόν. Στο 45' σε σέντρα του Σπυρόπουλου και εξαιρετικό γυριστό σουτ του Σισέ το 0-1. Στον πρόσθετο χρόνο, πάλι σέντρα από τον Σπυρόπουλο, πλασέ του Γάλλου στην κίνηση και 0-2!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα και απλώς προσπάθησε να κρατήσει το σκορ, απέναντι σε μια Λάρισα που κινήθηκε πιο επιθετικά, αλλά και πάλι χωρίς να δημιουργήσει ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός σε κάθε αντεπίθεση ήταν επικίνδυνος και ο Βέρα απέκρουσε δυο δυνατά σουτ των Βύντρα (66') και Σπυρόπουλου (69'). Το 0-3 σημειώθηκε στι 82' από γύρισμα του Βύντρα και αριστερό σουτ του Νίνη. Η Λάρισα απέτυχε δυο φορές στο 91' με Μετίν και Ζέσους να πετύχει το γκολ της τιμής.

ΣΚΟΡΕΡ: 45', 45'+ Σισέ, 82' Νίνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βέρα - Σπυρόπουλος

ΛΑΡΙΣΑ (Ουζουνίδης): Βιέρα, Φλάβιο, Βελάσκο, Νταμπίζας, Μελίσσης, Ρομέου (46' Πούρι), Ραντοσάβλιεβιτς (78' Ιγκλέσιας), Μπλάζεκ (60' Ρικάρντο Ζεσούς), Σκάτσελ, Μετίν, Κουζέν.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης (89' Μαρίνος), Καραγκούνης, Λέτο (85' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (79' Νίνης), Σισέ.