Με Φωτάκη ο ΠΑΟΚ 1-0 στα Γιάννινα

Στο γήπεδο όπου πριν από 11 ημέρες γνώρισε τη συντριβή (4-0) στο Κύπελλο, ο ΠΑΟΚ πέρασε σήμερα νικηφόρα: 1-0 τον ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες» σε ένα γήπεδο με επιεικώς απαράδεκτο αγωνιστικό χώρο. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε στο 43ο λεπτό με έξοχο σουτ στην κίνηση ο Γιώργος Φωτάκης. Ο ΠΑΟΚ πέρασε στη 2η θέση, ενώ ο ΠΑΣ που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Αραμπατζή στο 64΄, έμεινε στους 21 βαθμούς και τη ζώνη του υποβιβασμού.

Από το σημερινό ματς στα Γιάννινα Από το σημερινό ματς στα Γιάννινα
Με πολλές και σημαντικές απουσίες ο ΠΑΟΚ (Κοντρέρας, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Φιλομένο και Σαβίνι που τραυματίσθηκε στην προθέρμανση) και με κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Αραμπατζή – Μαλεζά, κυριάρχησε στο πρώτο ημίωρο όταν και δημιούργησε 3 μεγάλες ευκαιρίες με Φωτάκη (10’), Μουσλίμοβιτς (24’) και το ...«αυτοδοκάρι» του Κώτσιου στο 17’. Ο Αναστόπουλος περνώντας στο 25’ τον Ρόβα στο ματς, κατάφερε κάπως να σπάσει τον ρυθμό του ΠΑΟΚ.

Το γκολ που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 43ο λεπτό όταν ο Βιεϊρίνια έστρωσε τη μπάλα στο Φωτάκη κι αυτός με δυνατό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ βελτίωσε την εικόνα του και προσπάθησε να πιέσει τον ΠΑΟΚ, ειδικά στο τελευταίο ημίωρο με την αποβολή του Αραμπατζή στο 64’ (ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή τον Ντιμπαλά).  Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μουσλίμοβιτς σε τετ-α-τετ με τον Ελευθερόπουλο (53’), ενώ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν διπλή ευκαιρία στο 64’ με Σαϊτιώτη και Σίσιτς και άλλη μία με τον Σλοβένο στο 84’. Διατήρησαν φλύαρη υπεροχή μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ με καλή οργάνωση και αλληλοκάλυψη διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα και τη νίκη μέχρι το τέλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 43’ Φωτάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούσας, Σίσιτς, Ντάσιος, Βάντερσον, Καζναφέρης - Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Μουν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 64’ Αραμπατζής (2η κίτρινη)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ν.Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος (63' Καζναφέρης), Βάντερσον, Κούσας, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Μενδρινός (74' Μπακαγιόκο), Μιχαλόπουλος (25' Ρόβας), Ντιμπαλά, Σίσιτς, Σαϊτιώτης.

ΠΑΟΚ (Φ.Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Φωτάκης, Σορλέν, Κριστιάνο (66' Μουν), Βιεϊρίνια (93' Παπάζογλου), Ιβιτς, Μουσλίμοβιτς (74' Εντίνιο).