0-0 με Ηρακλή που από το 35’ έπαιζε με 10 παίκτες

Ο Πανιώνιος 9 αγώνες χωρίς νίκη

Αν και έπαιζε σχεδόν μια ώρα με παίκτη παραπάνω (αποβλήθηκε ο Γιάκομπ στο 35’) ο Πανιώνιος έμεινε στο 0-0 με τον Ηρακλή στη Ν.Σμύρνη. Έτσι οι Νεοσμυρνιώτες συμπλήρωσαν 9 αγώνες χωρίς νίκη (4 ισοπαλίες και 5 ήττες) και τελευταία τους επιτυχία ήταν το 3-1 επί της ΑΕΚ στις 6 Δεκεμβρίου. Για τον Ηρακλή ήταν ο πέμπτος βαθμός στα 3 τελευταία ματς.

Η νέα απώλεια βαθμών προκάλεσε ένταση στο γήπεδο της Ν.Σμύρνης, όπου με τη λήξη του αγώνα τουλάχιστον 500 οπαδοί του Πανιωνίου στην κερκίδα των επισήμων  αποδοκίμασαν έντονα παίκτες, προπονητή, αλλά και τον πρόεδρο Κ.Τσακίρη.

Στο ματς, ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο αλλά υστερούσε στην τελική προσπάθεια. Τα πράγματα χειροτέρεψαν μετά το 40’ με τον τραυματισμό και την αποχώρηση του Εστογιανόφ. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Ηρακλής, κρατούσε με σχετική άνεση το «μηδέν», αλλά στο 35’ έχασε με κόκκινη τον Ρουμάνο φορ Γιάκομπ που κατάφερε μέσα σε πέντε λεπτά να πάρει δυο κίτρινες. Ο Πανιώνιος όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε αυτό το αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά λίγο έλειψε να βρεθεί και πίσω στο σκορ. Ήταν το 45’ όταν ο Επστάιν σκόραρε, αλλά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος σταμάτησε τη φάση για φάουλ, αντί να αφήσει το πλεονέκτημα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος πίεσε ασφυκτικά τον Ηρακλή και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη. Στο 48’ αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή ο Μανιάτης (έπαιξε στα χαφ), έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ. Στο 52’ στην προβολή του Μανιάτη από τη μικρή περιοχή μετά από σουτ του Λάτκα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Στο 55’ κεφαλιά άουτ του Σιόβα, στο 76’ ο  Φερνάντες έδιωξε με υπερένταση την άτσαλη απόκρουση του Παπαστεριανού και τέλος στο 83’ μόνος στην περιοχή ο Κουμορτζί, σούταρε απελπιστικά άουτ. Ο Ηρακλής φωνάζει  και για δεύτερη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ζήτησε την αποβολή του Μπάλαμπαν σε αγκωνιά στον Εσπτάιν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λάτκα – Σαρακατσάνος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 35΄ Γιάκομπ (2η κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ.Παράσχος): Ανδριόλας, Γιόνσον (76΄ Μπουβάλ), Τζαβέλλας, Λάτκα, Σιόβας, Όμο (46΄ Κούκετς), Μανιάτης, Κουμορτζί, Ριέρα, Εστογιανόφ (39΄ Γουνδουλάκης), Μπάλαμπαν.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ.Μπουμπένκο): Φερνάντες, Μάρτος, Γιαννούλης, Παπαζαχαρίας, Σαρακατσάνος,  Μάρα (60΄ Παπαστεριανός), Ηλιάδης, Πίτου Γκαρσία (90΄ Κομπαγιάσι), Κονέ (81΄ Καρλίνιο), Επστάιν, Γιάκομπ.