Ο Πολωνός Σμολάρεκ και τα δυο γκολ στο ΟΑΚΑ

Ήττα σοκ του Παναθηναϊκού: 0-2 από την Καβάλα!

Ήττα σοκ του Παναθηναϊκού στο Ολυμπιακό Στάδιο: 0-2 από την Καβάλα η οποία κέρδισε τους «πράσινους» για πρώτη φορά στην Αθήνα, μετά από 16 ήττες και μια ισοπαλία! Ο Πολωνός Έμπι Σμολάρεκ πέτυχε τα δυο γκολ (68’ 85’) της Καβάλας που δεν έχει χάσει φέτος στο πρωτάθλημα από Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ! Ήταν η πρώτη ήττα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 29 Οκτωβρίου 2008 και το 2-3 με αντίπαλο τον Εργοτέλη.

Στη χειρότερη φετινή εμφάνιση του ο Παναθηναϊκός είδε τη διαφορά του να μειώνεται πλέον στους 5 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και την άλλη Κυριακή οι «πράσινοι» θα πρέπει να πάνε στην Τούμπα στο ντέρμπι που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο. Η Καβάλα με τον Άαντ Ντε Μος στον πάγκο πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η απόδοση του Παναθηναϊκού ήταν τραγική απέναντι σε μια εξαιρετικά οργανωμένη ομάδα, με υποδειγματική αλληλοκάλυψη και συνεχείς εναλλαγές θέσεων. Μετά το ημίωρο, με την είσοδο και του Σμολάρεκ η Καβάλα έγινε και πιο απειλητική για την εστία του Τζόρβα.

Οι «πράσινοι» πίεσαν στο ξεκίνημακαι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 8’ όταν μετά από γύρισμα του Κατσουράνη, ο Σισέ έπιασε το σουτ στην κίνηση η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το πολύ δυνατό σουτ του Σιμάο κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 11΄ σουτ του Σισέ από καλή θέση κατέληξε άουτ ενώ οκτώ λεπτά αργότερα (19΄) ο Σαλπιγγίδης έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, που επίσης κατέληξε άουτ. Στο 35΄ οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν ο Σισέ από τα δεξιά έστρωσε στον Βύντρα, το σουτ του οποίου όμως από πλεονεκτική θέση κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ιτάνζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα συνέχισε να αμύνεται οργανωμένα, ωστόσο άρχισε σιγά σιγά να απειλεί τον Παναθηναϊκό με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της. Έτσι στο 68΄ κατάφερε να παγώσει το ΟΑΚΑ, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ. Ο Ονουάτσι βγήκε στην κόντρα, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε και έφτασε τον Σμολάρεκ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα (0-1).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει όμως η Καβάλα ήταν αυτή που κατάφερε να πετύχει και άλλο γκολ. Ήταν το 85ο λεπτό όταν σε νέα κόντρα των φιλοξενούμενων ο Ντιέ προωθήθηκε από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στο ύψος του πέναλτι, όπου ο επερχόμενος Σμολάρεκ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο 89’ ο Ιτάνζ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ σουτ του Κλέιτον, που κατευθυνόταν στα δίχτυα, ενώ στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση φάουλ του Σισέ που κόντραρε στο τείχος, ο Νίνης γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, ο Πετρόπουλος σούταρε με δύναμη, όμως ο τερματοφύλακας της Καβάλας απέκρουσε εντυπωσιακά διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα. Έτσι η Καβάλα κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ και έχει 4 βαθμούς έναντι ενός του Παναθηναϊκού στις φετινές μεταξύ τους αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα.

ΣΚΟΡΕΡ: 68', 85' Σμολάρεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραγκούνης -  Ντιέ, Γκβοζντένοβιτς, Ντουγκλάο, Λάκης, Ιτάνζ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ν.Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (80' Πετρόπουλος), Σαριέγκι, Καντέ, Σιμάο (69' Κλέιτον), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Λέτο (46' Νίνης), Σισέ.
ΚΑΒΑΛΑ (Ντε Μος): Ιτάνζ, Γκβοζντένοβιτς (27' Σμολάρεκ), Οικονόμου, Ντουγκλάο, Μουρ, Ντιέ, Ντομπρασίνοβιτς, Ντικρόκ, Ορούμα (63' Ρινκόν), Λάκης (56' Πετκάκης), Ονουάτσι.

Πατέρας: "Η ήττα απάντηση στα... παπαγαλάκια"