Άνετα πέρασαν από την Τρίπολη οι «ερυθρόλευκοι»

Σόου Λούα Λούα και 3-1 ο Ολυμπιακός

Με χαρακτηριστική άνεση κέρδισε (3-1) ο Ολυμπιακός τον Αστέρα στην Τρίπολη, σε μια αντικειμενικά δύσκολη έδρα του πρωταθλήματος. Ο Λούα Λούα (ΦΩΤΟ) πέτυχε τα πρώτα του γκολ (4’ 40’) από τον Γενάρη που επέστρεψε, ο Στολτίδης (8’) είχε κάνει το 0-2. Ο Αστέρας σκόραρε με τον Έντερ στο 33’.

Ο Λούα Λούα ήταν ο κινητήριος μοχλός ενός Ολυμπιακού που μπήκε αποφασισμένος να γίνει το αφεντικό του αγώνα. Έτσι μόλις στο 4ο λεπτό ο Λούα Λούα πέρασε τον Μπαρτολίνι και τον Αργυρόπουλο και νίκησε με πλασέ τον Αναστασόπουλο (1-0). Πριν καλά καλά κοπάσουν οι ανηγυρισμοί των «ερυθρόλευκων» ο Στολτίδης διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων με δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής (8’).

Η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου προσπάθησε να ξεπεράσει την ψυχρολουσία, ανέβασε την απόδοσή της, απείλησε στο 17’ και 18’ με τον Νικοπολίδη να εξουδετερώνει τα σουτ των Έντερ και Καρντόσο αντίστοιχα. Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 33΄ όταν ο Τσέζαρεκ γύρισε την μπάλα στον Έντερ που από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 2-1 με συρτό σουτ.

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά «κλείδωσε» το μας στο 40’ όταν κατάφερε να αποκτήσει εκ νέου διαφορά δύο τερμάτων. Σκόρερ και πάλι ο Λούα Λούα, που με πολύ καλό πλασέ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει τον Ολυμπιακό, όμως η αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» λειτουργούσε αποτελεσματικά μην επιτρέποντας στην ομάδα της Τρίπολης να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 76ο λεπτό ο Έντερ πέρασε δύο αντιπάλους, έπιασε το δυνατό σουτ και απέκρουσε ο Νικοπολίδης

ΣΚΟΡΕΡ: 33’ Έντερ - 4’ 40’ Λούα Λούα, 8’ Στολτίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυτανίδης, Ρίος - Μαρέσκα, Στολτίδης, Μήτρογλου

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (71΄ Ριος), Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μπαρτολίνι (46΄ Ουντότσι), Φυτανίδης, Καρντόσο, Καρέρα, Βίλτσες, Έντερ (80’ Καούνος), Τσέζαρεκ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα (84’ Γκαλίτσιος), Λεντέσμα, Στολτίδης, Ντάτολο (80’ Λεονάρντο), Λούα Λούα,  Ντάρμπισαϊρ (58΄ Μήτρογλου).

►Μπάντοβιτς: «Δεν μας νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι»