Και τα δυο γκολ ο Ονουάτσι στο 2-1 με την Skoda Ξάνθη

Προελαύνει η Καβάλα με τέταρτη σερί νίκη του Ντε Μος

Τέταρτη διαδοχική νίκη της Καβάλας με τον Άαντ Ντε Μος στον πάγκο: 2-1 την Ξάνθη για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, χάρη σε δύο γκολ του Ονουάτσι (45’, 68’) και καθώς πέρασε στην 5η θέση «βλέπει» πλέον έξοδο στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Αργεντινό Πόι.

Σόου έδωσε όρθιος στον πάγκο της Καβάλας ο Άαντ Ντε Μος Σόου έδωσε όρθιος στον πάγκο της Καβάλας ο Άαντ Ντε Μος
Η Ξάνθη σε μια ανύποπτη φάση πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 18’, όταν το σουτ του Πόι άλλαξε ελαφρά πορεία καθώς βρήκε στον Μουρ, αιφνιδιάστηκε ο Ίτανζ που είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του.

Οι γηπεδούχοι στο 25’ έχασαν ευκαιρία με τον Ρινκόν, όμως δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα ήθελε. Σε αυτό το λεπτό τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης Γκσπούρνινγκ σε σύγκρουση με τον Φλίσκα και δεν κατάφερε να συνεχίσει. Η Καβάλα διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45’ με πλασέ του Ονουάτσι ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Ορούμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καβαλιώτες μπήκαν αποφασιστικά, πίεσαν τους «ακρίτες» και στο 68’ διαμόρφωσαν το τελικό 2-1. Ο Ονουάτσι εκμεταλλευόμενος τραγικό λάθος του Τζάγκι, έγινε κάτοχος της μπάλας και ντριμπλάροντας και τον Λυμπερόπουλο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του πετυχαίνοντας και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και ένατο στο πρωτάθλημα.

Η Καβάλα άγγιξε το τρίτο γκολ στο 73' όταν  ο Ντιέ εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λυμπερόπουλου. Τέλος στο 86' σε σέντρα από τα δεξιά,  ο Σμολάρεκ μόνος του μέσα στην μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά και ο Λυμπερόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΚΟΡΕΡ: 45', 68’ Ονουάτσι - 18' Πόι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ορούμα-Σταθάκης

ΚΑΒΑΛΑ (Ντε Μος): Ιτάνζ (51' Κατεργιαννάκης), Σιόντης, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Μουρ, Ντιέ, Ντομπρασίνοβιτς (30' Ντικρόκ), Ορούμα (74’ Λάκης), Σμόλαρεκ, Ρινκόν, Ονουάτσι.
ΞΑΝΘΗ (Ματζουράκης): Γκσπούρνινγκ (26' Λυμπερόπουλος), Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Κωστούλας, Σταθάκης, Φλίσκας, Στίνγκα, Ζιέντσουκ (63’ Μάριτς), Στρμπα, Πόι, Μπούγκα