Στο 85’ ισοφάρισε (1-1) ο Μπούντιμιρ

Φρέναρε τον Ολυμπιακό ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης έκοψε τη φόρα του Ολυμπιακού που άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς (1-1) στο Παγκρήτιο, στην προσπάθεια που κάνει να φτάσει τον Παναθηναϊκό στην κορυφή. Ο Τοροσίδης άνοιξε το σκορ στο 29’ και ο Μπούντιμιρ ισοφάρισε στο 85ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός μ’ έναν ιδιαίτερα δραστήριο Λούα Λούα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 18’ ύστερα από συνδυασμό μεταξύ Ντάρμπισαϊρ και Αβράαμ Παπαδόπουλου, ο τελευταίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά κόπηκε από τους αμυντικούς. Στο 20’ σε διαγώνιο σουτ του Λούα Λούα μπλόκαρε ο Δασκαλάκης. Στο 25’ ο Στολτίδης έπιασε δυνατό σουτ, η μπάλα βρήκε στον Ντάρμπισαϊρ και πέρασε λίγο άουτ.

Η πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 27ο λεπτό, όταν ο Σπάθας καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Τοροσίδη από τον Ρουμπάκη. Ο Λούα Λούα ανέλαβε την εκτέλεση, ο Δασκαλάκης απέκρουσε, αλλά ο Τοροσίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1). Γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει, διότι ο Τοροσίδης είχε εισέλθει αντικανονικά στη μεγάλη περιοχή, πριν ο συμπαίκτης του εκτελέσει το πέναλτι.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έφτασε άλλες δυο φορές κοντά στο γκολ. Στο 40’ σε δυνατό σουτ του Λούα Λούα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη. Στο 45’ ο Νικοπολίδης βρήκε τον Κογκολέζο φορ με βαθιά μπαλιά, που μπήκε στην περιοχή και έπιασε συρτό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δασκαλάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης απείλησε με τον Ρομάνο που έπιασε  δυνατό σουτ στο 14’ αλλά μπλόκαρε ο Νικοπολίδης. Ο Εργοτέλης ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Στολτίδη στον Λεάλ (31’), αλλά ο Σπάθας  θεώρησε πως έκανε «θέατρο» στην πτώση του ο επιθετικός της κρητικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε το ίδιο επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν από πάσα του Λούα Λούα, ο Ντάρμπισαϊρ σούταρε απελπιστικά άουτ από πολύ καλή θέση.

Από εκεί και πέρα ανέλαβαν δράση οι γηπεδούχοι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την καθίζηση του Ολυμπιακού μετά το 55’. Στο 53' σε σέντρα-σουτ του Ρουμπάκη από δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού. Η ομάδα του Καραγεωργίου συνέχισε να πιέζει και στο 62' έχασε μια νέα μεγάλη ευκαιρία. Τότε ο Χίμπλινγκερ έκανε γυριστό σουτ προ του Νικοπολίδη, αλλα ο Μέλμπεργκ, σαν από μηχανής θεός, έδιωξε πάνω στη γραμμή! Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και πάλι κοντά στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν μετά την απίστευτη εξ επαφής απόκρουση του Νικοπολίδη σε σουτ από τον Μπέτο. Και στο 70' ο Νικοπολίδης κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά από σουτ φάουλ από τον Λεάλ.

Τελικά η προσπάθεια των γηπεδούχων επιβραβεύτηκε στο 85ο λεπτό. Ο Βερπακόφσκις βρήκε στην περιοχή τον Μπαλάφα που έστρωσε στον Μπούντιμιρ και ο τελευταίος από κοντά με πλασέ έγραψε το 1-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 85’ Μπούντιμιρ – 27’ Τοροσίδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λεάλ, Ρουμπάκης, Γελαδάρης – Ντάρμπισαϊρ, Μέλμπεργκ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Τζούνιορ, Μπαλάφας, Μπέτο (68' Ορφανός), Ρομάνο (78' Κοιλιάρας), Λεάλ (78' Βερπακόφσκις), Μπούντιμιρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπ. Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Λεονάρντο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Λεντέσμα, Στολτίδης, Τοροσίδης, Ντάτολο (71' Ντομί), Λούα Λούα, Ντάρμπισαϊρ (64' Ντιόγο, 84' λόγω τραυματισμού Μήτρογλου).