Σούπερ Λίγκα: Λάρισα-Πανθρακικός 0-2

Ένας 17χρονος, ο Καμερουνέζος Μπέλεκ “εκτέλεσε” με δυο προσωπικά γκολ (75' 77') την Λάρισα και ο ουραγός Πανθρακικός έκανε τη νίκη-έκπληξη (2-0) στο Αλκαζάρ. Με την ήττα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τη θεσσαλική ομάδα. Στο 50' η Λάρισα έχασε πέναλτι, με τον Ρόκα να αποκρούει στην εκτέλεση του Κουζέν.

Η Λάρισα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά διατήρησε τον έλεγχο περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τον Πανθρακικό. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν μερικές καλές ευκαιρίες, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων Ρόκα, έσωσε την εστία του σε τρεις περιπτώσεις, σε σουτ των  Μπλάζεκ (3’) και Σκάτσελ (32’) και σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μετίν (11’). Στο ίδιο διάστημα ο Πανθρακικός δεν κατάφερε ούτε τη σέντρα να περάσει και ήταν εντελώς ακίνδυνος.

Στο 50ο λεπτό η Λάρισα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κουζέν από τον Ρόκα, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού απέκρουσε διατηρώντας το 0-0. Οι γηπεδούχοι επηρεάστηκαν ψυχολογικά από την απώλεια του πέναλτι και στη συνέχεια παρά το γεγονός ότι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού δεν απείλησαν.

Ο Πανθρακικός στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψή του στα καρέ της Λάρισας προηγήθηκε στο σκορ στο 75’ με τον Μπέλεκ, ο οποίος βγήκε στη πλάτη της άμυνας της Λάρισας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Πριν συνέλθουν οι γηπεδούχοι, η ομάδα της Κομοτηνής έκανε στο 77’ το 2-0 πάλι με σουτ Μπέλεκ, δίνοντας τη χαριστική βολή στη Λάρισα.

ΣΚΟΡΕΡ: 75’, 77’ Μπέλεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5' Κατσιαρός - 49' Ρόκα

ΛΑΡΙΣΑ: Βιέρα, Βελάσκο, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Μελίσσης, Φλάβιο (66’ Τουάμα), Ραντοσάβλιεβιτς, Μέτιν, Σκάτσελ (56’ Ζέσους), Μπλάζεκ (73’ Πούρι), Κούζεν.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα, Αργυρίου, Σακελαρίου (60’ Κανωτίδης), Ματεντζίδης, Ιασωνίδης, Παπουλής, Λόπεζ, Αλβες, Ρομπέρ, Καζάκης, Μπέλεκ (90’ Ολίσε).