Σούπερ Λίγκα: ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 2-3

Επέστρεψε ύστερα από 9 αγωνιστικές στις επιτυχίες ο Πανιώνιος που νίκησε στα Γιάννινα τον ΠΑΣ με 3-2. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Τσότσαλιτς (7΄) και Ριέρα (18΄) και ο ΠΑΣ επανήλθε ισοφαρίζοντας με Μενδρινό (30΄) και Σαϊτιώτη (44΄, πέναλτι). Ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με γκολ του Μανιάτη στο 85΄.

Ο Πανιώνιος αιφνιδίασε τους Γιαννιώτες και προηγήθηκε 2-0 πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο. Στο 7ο λεπτό ο Τσότσαλιτς με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Τζαβέλλα άνοιξε το σκορ. Πριν καλά – καλά συνέλθουν τα Γιάννινα από την ψυχρολουσία, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ριέρα, που εκμεταλλευόμενος μπαλιά του Μανιάτη, πρόλαβε τον Ελευθερόπουλο και πλάσαρε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό τα Γιάννινα προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι, όμως είχαν δοκάρι σε απευθείας χτύπημα φάουλ του Κανακούδη. Ο ΠΑΣ διατήρησε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 25’ με τον Κουμορτζί.

Τα Γιάννινα μείωσαν στο 30’ με τον Μενδρινό, που έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από απόκρουση της άμυνας των φιλοξενουμένων και με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2.
Στο 44’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπακαγιόκο από τον Ανριόλα, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Σαϊτιώτης ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες δυσκολεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό από τον αγωνιστικό χώρο που θύμιζε… βάλτο και το παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με αυτό του πρώτου μέρους που ήταν συναρπαστικό. Ο ΠΑΣ είχε μια υπεροχή, όμως ήταν άκαρπη καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει. Ωστόσο στο 85’ ο Πανιώνιος αιφνιδίασε για τρίτη φορά, καθώς ο Μανιάτης από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΣΚΟΡΕΡ: 30' Μενδρινός, 44' πεν. Σαϊτιώτης - 7' Τσότσαλιτς, 18' Ριέρα, 85’ Μανιάτης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδράλας, Ρόβας, Καζναφέρης, Κώτσιος, Κανακούδης - Μανιάτης, Ομο, Μπουβάλ, Ανδριόλας.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ελευθερόπουλος, Ντάσιος (57’ Καζναφέρης), Ανδράλας, Κούσας, Κώτσιος, Σίσιτς, Μενδρινός, Ρόβας, Κανακούδης, Σαϊτιώτης (78’ Ντιμπαλά), Μπακαγιόκο.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ανδριόλας, Τζόνσον, Τσότσαλιτς, Σιόβας, Όμο, Κουμορτζί, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Σκούφαλης (69’ Μπουβάλ), Ριέρα,  Κούκετς (56’ Γουνδουλάκης).