Με γκολ του Καφέ εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση

Τρίτη σερί νίκη η ΑΕΚ 1-0 τον Άρη

Με κεφαλιά του Παντελή Καφέ στο 46ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε (1-0) τον Άρη στο Ολυμπιακό Στάδιο και με την τρίτη σερί νίκη εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση της Σούπερ Λίγκα. Η είδηση είναι ότι η ΑΕΚ κράτησε ανέπαφη την εστία της για πρώτη φορά μετά από 10 ματς και συγκεκριμένα από τις 28 Νοεμβρίου που κέρδισε 1-0 τον ΠΑΟΚ.

.

Παράλληλα η "ένωση" διατήρησε το αήττητο για όγδοο σερί ματς μέσα στο 2010, καθώς έχει πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Ο Άρης με το ξεκίνημα του αγώνα πλησίασε το γκολ όταν στο 1ο λεπτό ο Σάχα απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Κόκε και στη συνέχεια ο Ναφτί αστόχησε σε κενή εστία. Στο 15’ πάλι απείλησε ο Άρης με διπλή προσπάθεια του Κόκε, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια επέβαλε το ρυθμό της και άρχισε να απειλεί την εστία των Θεσσαλονικέων. Καφές και Σκόκο έκαναν πολύ δουλειά, ενώ αμυντικά οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα από κάθε άλλο παιχνίδι και κατάφεραν να ξεπεράσουν ανώδυνα το διάστημα της κυριαρχίας του Άρη.

Στο 22’ καλό σουτ του Λεονάρντο απέκρουσε ο Σηφάκης, ενώ στο 35’ δημιουργήθηκε η καλύτερη ευκαιρία για την ΑΕΚ, όταν ο Μπλάνκο έστρωσε στον Λεονάρντο και αυτός από πλεονεκτική θέση σούταρε στην αγκαλιά του Σηφάκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 46’ άνοιξαν το σκορ, όταν από κόρνερ του Λεονάρντο τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας του Άρη ο Καφές και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Ο Άρης μετά το γκολ πέρασε μπροστά και στο 51’ ο Σάχα σε σουτ του Κάλβο έκανε την απόκρουση του αγώνα, σώζοντας την ΑΕΚ από την ισοφάριση.

Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και στο 52’ ήταν η σειρά του Σηφάκη να πει «όχι» σε συρτό σουτ του Καράμπελα. Στο 61’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση, αλλά η μπάλα από το πλασέ του Νέτο από δύσκολη θέση, πέρασε παράλληλα προς τη γραμμή της εστίας και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Στη συνέχεια ο Άρης ανοίχτηκε και όσο και αν προσπάθησε δεν κατάφερε να απειλήσει την καλά οργανωμένη στο χώρο του κέντρου ΑΕΚ, η οποία ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε τα κενά για να γίνει επικίνδυνη με αντεπιθέσεις.

ΣΚΟΡΕΡ: 46’ Καφές
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθήνας).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γεωργέας, Γιάχιτς, Καφές - Νασούτι.

AΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Γεωργέας (46’ Καράμπελας), Μαϊστόροβιτς, Άλβες, Λεονάρντο (66’ Μαντούκα), Γιάχιτς, Καφές Μπλάνκο, Τζιμπούρ (89’ Μάκος), Σκόκο.
ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Νασούτι, Κάλβο, Ναφτί, Φερνάντεζ, Αντού (46’ Μεριέμ), Κόκε (77’ Αραμίδης), Τζόνσον