Εντυπωσιακός ο “Γηραιός” 4-0 στην Τρίπολη τον Αστέρα

Θύμισε τον παλιό καλό Ηρακλή

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ηρακλή που πέρασε σαν σίφουνας από την Τρίπολη: 4-0 τον Αστέρα με δυο γκολ του Ρουμάνου Γιάκομπ (20'72') και από ένα των Κονέ (56') και Μιλάνο (59' με πέναλτι). Με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής έκανε αποφασιστικό βήμα σωτηρίας αφού έφτασε τους 28 βαθμούς, 7 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Ηρακλής κυριάρχησε σε όλο το ματς, επιβάλλοντας το ρυθμό του και πρόσφερε κατά διαστήματα και πολύ καλό θέαμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι πριν ανοίξει το σκορ στο 20', πλησίασε κοντά στο γκολ με Πίτου Γκαρσία (4’, 18’), Κονέ (12') και Παπαζαχαρία (13’). Το πάρτι του “Γηραιού” άρχισε στο 20ο λεπτό όταν ο Γιάκομπο με μακρινό δυνατό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Αναστασόπουλου. Στο 39' ο Κονέ κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά απέκρουσε ο Αναστασόπουλος.

Ο Κονέ πάντως που ήταν ο κινητήριος μοχλός των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας του Γιόζεφ Μπουμπένκο, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με ένα έξοχο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 56' (0-2).

Με το δεύτερο γκολ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τον Ηρακλή που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος. Στο 59' ο Γιάκομπ ανατράπηκε από τον Λαζαρίδη και από τα 11 μέτρα ευστόχησε ο Μιλάνο, πρώην παίκτης του Αστέρα. Το θριαμβευτικό 0-4 διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό, όταν ο Μιλάνο πέρασε τον Αναστασόπουλο και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιάκομπ, που απλώς "έσπρωξε" τη μπάλα στα δίχτυα.

Να σημειωθεί ότι στο 21ο λεπτό, αμέσως μετά πρώτο το γκολ του Ηρακλή, ο διαιτητής της αναμέτρησης Κουκουλάκης αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο Μάριο Λαμπρόπουλο του συνδέσμου Ηλείας.

ΣΚΟΡΕΡ: 20', 72' Γάκομπ, 56' Κονέ, 59' πεν. Μιλάνο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλέιου) / από το 22' Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαρτολίνι, Τσέζαρεκ, Λαζαρίδης - Πίτου Γκαρσία, Παπαζαχαρίας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β.Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (65' Καούνος), Λαζαρίδης, Ουριμπαρί, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Καρέρα, Βιλτσές, Ριος (60' Ουντότζι), Εντερ, Τσέζαρεκ (75' Ρόκα)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ.Μπουμπένκο): Φερνάντες, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Κατσαμπής (83' Σαρακατσάνος), Λέκι, Κάρλος Σέζαρ, Μάρα, Πίτου Γκαρσία (77' Ριμόλντι), Κονέ,  Μιλάνο (88' Γιάντσης), Γιάκομπ.