1-0 τον Εργοτέλη με γκολ του Τζιμπούρ

Με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ

Με την ψυχή στο στόμα πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της η ΑΕΚ: 1—0 τον Εργοτέλη με καταπληκτικό γκολ του Τζιμπούρ στο 12' και υπό τις αποδοκιμασίες στο τέλος των οπαδών της για την κακή εμφάνιση. Διαμαρτύρεται ο Εργοτέλης για πέναλτι του Μαιστόροβιτς στο 93', αλλά ο Σουηδός βρίσκει καθαρά την μπάλα.

Η ΑΕΚ πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς στο 12ο λεπτό όταν ο Καφές έστρωσε την μπάλα στον Τζιμπούρ, ο Αλγερινός με πλάτη στην εστία έξω από την περιοχή, γύρισε πολύ ωραία το σώμα και έπιασε στην κίνηση άπιαστο δεξί σουτ (1-0). Ήταν το καλύτερο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, που είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος χωρίς να ενθουσιάζει με την απόδοση της. Στο 19' ο Σκόκο και στο 23' ο Τζιμπούρ απέτυχαν να σημειώσουν δεύτερο γκολ. Ο Εργοτέλης απείλησε στο ξεκίνημα του αγώνα (3' Τσεσνάουσκις, 9' Μπούντιμιρ) και στη συνέχεια έδειξε να αιφνιδιάζεται με το γκολ που δέχτηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΆΕΚ έκανε την χειρότερη εμφάνιση της μέσα στο 2010, διάστημα στο οποίο παραμένει σε 9 ματς αήττητη, με 6 νίκες και 3 ισοπαλίες. Ο Μπλάνκο έχασε την ευκαιρία του αγώνα στο 52' (“τσαφ” προ του Δασκαλάκη) και στη συνέχεια η ομάδα του Μπάγεβιτς ...εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Ο Εργοτέλης κυριάρχησε πλήρως, πίεσε την ΑΕΚ, αλλά κλασσικές ευκαιρίες δεν δημιούργησε η ομάδα του Καραγεωργίου διότι τα χαλούσε όλα στην τελική προσπάθεια. Υπάρχει ένα σουτ του Λεάλ στο 78' που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σάχα.

Στο 3ο λεπτό του πρόσθετου χρόνου, ο Μαιστόροβιτς με τάκλιν στον Λεάλ, βρίσκει καθαρά την μπάλα και την στέλνει κόρνερ, με τον Ουρουγουανό να πέφτει κάτω από το μαρκάρισμα του Σουηδού. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν οργισμένα (παίκτες και Καραγεωργίου) ζητώντας πέναλτι, αλλά το τηλεοπτικό ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή. Καθαρό πέναλτι έγινε νωρίτερα. Στο 70' υπάρχει ανατροπή του Λεάλ από τον Αραούχο, που δεν είδε ο διαιτητής Ντάκος.

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Τζιμπούρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάκος (Ξάνθης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαντούκα, Σάχα - Βερπακόφσκις, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ

ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας (62' Λαγός), Μαϊστόροβιτς, Ζεράλδο Αλβες, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο (64' Μαντούκα), Σκόκο (86’ Χέρσι), Μπλάνκο, Τζιμπούρ.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν.Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Κορδονούρης, Γελαδάρης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ (62' Γιαλούσης), Μπαλάφας, Μπέτο, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις, Βερπακόφσκις (66' Λεάλ), Μπούντιμιρ (79' Κοιλιάρας).