Κέρδισε στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό με 3-1

Συνεχίζει το νικηφόρο σερί της η Καβάλα

Την πέμπτη σερί νίκη της πέτυχε η Καβάλα με τον Ααντ Ντε Μος στον πάγκο, καθώς επιβλήθηκε στην Κομοτηνή σε βάρος του Πανθρακικού με 3-1, σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Σμολάρεκ (6’) και Ονουάτσι (11’), οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μπέλεκ (27’) και ο Ρινκόν στο 45ο λεπτό πέτυχε το τρίτο γκολ.

Ο Εουσέμπιους Σμολάρεκ πέτυχε το πρώτο γκολ της Καβάλας Ο Εουσέμπιους Σμολάρεκ πέτυχε το πρώτο γκολ της Καβάλας
Η Καβάλα ξεκίνησε το παιχνίδι δυνατά και αποφασιστικά και μέσα σε πέντε λεπτά προηγήθηκε 2-0. Στο 6’ ο Σμολάρεκ με κοντινό πλασέ, ύστερα από απόκρουση του Παπαδόπουλου πάνω στη γραμμή σε σουτ του Ονουάτσι, άνοιξε το σκορ. Πριν καλά-καλά ο Πανθρακικός συνέλθει από το γρήγορο γκολ, δέχτηκε και δεύτερο στο 11ο λεπτό  με μακρινό φαλτσαριστό σου του Ονουάτσι.

Ο Πανθρακικός αντέδρασε στη συνέχεια και φάνηκε απειλητικός σε τρεις περιπτώσεις:
Στο 15ο λεπτό σε φάουλ του Παπουλή που απέκρουσε ο Ιτάνζ.
Στο 20’ σε κεφαλιά του Πετάκη η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 22’ ο Μπέλεκ μόνος απέναντι στον Ιτάνζ σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα της Καβάλας.
Όμως στο 27’ ο Πανθρακικός μείωσε σε 1-2 με μακρινό σουτ του Μπέλεκ, με την μπάλα να κοντράρει στον Γκβοζντένοβιτς, να αλλάζει πορεία και να ξεγελάει τον Ιτάνζ. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το γκολ και στο 37’ με τον Σμολάρεκ να αποκρούει στη γραμμή κεφαλιά του Ματεντζίδη.

Η Καβάλα στο 45’ πέτυχε το 3-1, όταν ο Ρινκόν εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν επιφυλακτικά θέλοντας να διαφυλάξουν τα κεκτημένα, ενώ ο Πανθρακικός είχε τον έλεγχο χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει αισθητά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι σε όλο το 45λεπτο σημειώθηκε μόνο μια αξιόλογη φάση, όταν σε φάουλ του Ρομπέρ απέκρουσε ο γκολκίπερ της Καβάλας Ιτάνζ.

ΣΚΟΡΕΡ: 27΄ Μπέλεκ - 6΄ Σμόλαρεκ, 11΄ Ονουάτσι, 45΄ Ρινκόν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καζάκης – Πετκάκης, Ψωμάς, Ονουάτσι.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Π.Δερμιτζάκης): Ρόκα, Αργυρίου, Παπαδόπουλος (52’ Σακελλαρίου), Ματεντζίδης (57’ Αρσενίεβιτς, 77’ Ολίσε), Ιασωνίδης, Παπουλής, Λόπεζ, Άλβες, Ρομπέρ, Καζάκης, Μπέλεκ
ΚΑΒΑΛΑ (Α.Ντε Μος): Ιτάνζ, Πετκάκης (40΄ Ψωμάς), Γκβοζντένοβιτς, Οικονόμου, Μουρ, Ρίνκον, Σιόντης, Ντικρόκ, Ιωάννου (65’ Μεντί), Σμόλαρεκ (38΄ Λάκης), Ονουάτσι.