Σαρωτικός ο Λεβαδειακός 4-1 τον ΠΑΣ

Ζωντανός στη μάχη της παραμονής έμεινε ο Λεβαδειακός με την εντυπωσιακή νίκη με 4-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λιβαδειά. Αντίθετα οι Γιαννιώτες έχασαν έδαφος όσον αφορά τη σωτηρία τους και κινδυνεύουν πλέον σοβαρά με υποβιβασμό. Η νίκη του Λεβαδειακού είναι η μεγαλύτερη τη φετινή σεζόν μετά το 3-0 επί της Λάρισας στις 19 Δεκεμβρίου και η πρώτη μετά τις 31 Ιανουαρίου (1-0 τον Αστέρα Τρίπολης).

Ο Λεβαδειακός μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13’ με δυνατό σουτ του Μπάρκογλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα Κούσα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν συντηρητικά έχοντας κατά νου τα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πέρασαν στην αντεπίθεση και δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες.Στο 27’ ο Ανρδάλας με σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Βαγέχο, ενώ στο 33’ ο Μαϊστόροβιτς από κοντά πλάσαρε άουτ. Ο Λεβαδειακός αφού κατάφερε να ανταπεξέλθει της πίεσης του ΠΑΣ Γιάννινα, έκανε το 2-0 στο 39ο λεπτό, όταν ο Αγκάλι από φάουλ του Ταραλίδη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου τα Γιάννινα έπαιξαν περισσότερο επιθετικά, όμως ο Λεβαδειακός εκμεταλλευόμενος τα κενά σε μια αντεπίθεση με εξαιρετική ενέργεια του Γκονζάλες που απέφυγε δύο φορές τον Κούσα, με πλασέ πέτυχε το 3-0 στο 59ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά παράτησαν το ματς και οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο τέρμα στο 71’ με κεφαλιά του Αγκάλι από σέντρα του Κόλτζου. Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο 86’ πέτυχε το γκολ της τιμής με σουτ του Μπακαγιόκο.

ΣΚΟΡΕΡ: 13' Μπάρκογλου, 39', 71’ Αγκάλι, 59’ Γκονζάλες - 86’ Μπακαγιόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μασάδο, Ταραλίδης - Σίσιτς, Τζάνης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δ.Φαράντος): Bαγέχο, Ζησόπουλος, Κόλτζος, Μασάδο, Αλεξίου, Σερζίνιο (59’ Βασιλείου), Ταραλίδης, Γκονζάλες (75’ Σόλα), Μπεγκόνια (79’ Αμπουαμπακαρί), Μπάρκογλου, Αγκάλι.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ν.Αναστόπουλος): Σικαλιάς, Καζναφέρης, Κανακούδηs, Μαϊστόροβιτς, Κούσας, Σίσιτς (63’ Μιχαλόπουλος), Ρόβας, Ανδράλας (46’ Σαϊσιώτης), Τζάνης (63’ Ντιμπάλα), Μενδρινός, Μπακαγιόκο.