Ντάρμπισαϊρ και Μήτρογλου στο 93' τα γκολ

Αγχώδης νίκη 2-0 του Ολυμπιακού

Αγχώδη νίκη (2-0) πέτυχε στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός επί του Ατρόμητου, σε παιχνίδι που ήταν στην κόψη του ξυραφιού μέχρι το 93ο λεπτό που ο Μήτρογλου σημείωσε το δεύτερο γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 18' ο Ντάρμπισαϊρ, σ' ένα ματς από το οποίο αποχώρησαν τραυματίες οι Λούα Λούα, Ντάτολο, ενώ στην προθέρμανση χτύπησε και ο Τοροσίδης και δεν αγωνίστηκε.

Το 1-0 από τον Ντάρμπισαϊρ Το 1-0 από τον Ντάρμπισαϊρ
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό με αρκετές φάσεις και τον Ατρόμητο να δημιουργεί αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Νικοπολίδη. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέτρεψε το 0-1 στο 17' σε σουτ του Περόνε και ένα λεπτό αργότερα άνοιξαν το σκορ οι “ερυθρόλευκοι”. Ο ιδιαίτερα δραστήριος Λούα Λούα έδωσε στον Ντάτολο, αυτός γύρισε στον Ντάρμπισαϊρ, που με ωραίο πλασέ στην κίνησε πέτυχε το 1-0.

Στο 20' ο Μιχαηλίδης εξουδετέρωσε σουτ του Λεντέσμα, ενώ στο 24' έφυγε άουτ σουτ του Λούα Λούα. Ο Ατρόμητος απέτυχε να ισοφαρίσει στο 27' σε σουτ άουτ του Περόνε. Στο 39' χάθηκε διπλή ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» από φάουλ το Ντάτολο. Αρχικά ο Λούα Λούα σούταρε στο δοκάρι κι αμέσως μετά ο Ζαϊρί από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ. Στο 44' ο Νικοπολίδης απέκρουσε στο σουτ του Σαρμιέντο και με τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντάτολο βρήκε εξαιρετικά τον Ντάρμπισιρ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Αγγλος δεν έκανε καλό κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μιχαηλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και όσο περνούσε ο χρόνος ο Ολυμπιακός εμφάνιζε (σ' ένα ακόμα ματς) σημάδια κόπωσης. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να κινηθεί πιο επιθετικά για να ισοφαρίσει  και ο διαιτητής Γιάχος δεν του έδωσε πέναλτι στο 62' σε ανατροπή του Σαγκανόφσκι από τον Μέλμπεργκ.

Ο κόσμος άρχισε να αποδοκιμάζει βλέποντας τον Ολυμπιακό να παίζει με τη φωτιά, στο 86' νέο σουτ στο δοκάρι αυτή τη φορά από τον Μήτρογλου και στο 93' τη στιγμή που όλος ο Ατρόμητος, μαζί και ο τερματοφύλακας Μιχαηλίδης ήταν στην περιοχή του Ολυμπιακού, στην “κόντρα” ο Μήτρογλου και λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή σημάδεψε σωστά με σουτ στην κενή εστία (2-0).

ΣΚΟΡΕΡ: 18' Ντάρμπισαϊρ, 93' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντάρμπισαϊρ, Λούα Λούα - Ατέμπα, Σαγκανόφσκι, Περόνε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Μπ. Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης, Λεντέσμα, Ζαϊρί (60' Μήτρογλου), Λούα Λούα (80' Πάντος), Ντάτολο, Ντάρμπισαϊρ (90' Γ. Παπαδόπουλος)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ.Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπλένχιο, Ατέμπα (76' Σκόνδρας), Μπαζίνσκι, Νάστος, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Φαβάλι (75' Καλαντζής), Τάτος (82' Αναστασάκος), Σαγκανόφσκι, Περόνε.