Νίκησε στην Τούμπα τον Πανθρακικό με 3-0

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε ξανά στην κορυφή

Ο ΠΑΟΚ νίκησε άνετα στην Τούμπα τον Πανθρακικό με 3-0, πέτυχε την 4η σερί νίκη του και ανέβηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο «δικέφαλος» ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Μαλεζά στο 24ο λεπτό και Σορλέν στο 42’. Το τρίτο γκολ σημείωσε στο 79’ ο Λίνο.

Ο ΠΑΟΚ στο 24’ στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψή του στην περιοχή του Πανθρακικού, προηγήθηκε με τον Μαλεζά ύστερα από μια περιπετειώδη φάση. Ο Βίτολο εκτέλεσε φάουλ, ο Ίβιτς έκανε κεφαλιά πάσα στον Μουσλίμοβιτς, ο Ρόκα απέκρουσε το πλασέ του Βόσνιου, η μπάλα κατέληξε στον Μαλεζά και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Στο 31’ ο «δικέφαλος» πλησίασε το δεύτερο γκολ, όταν από έξοχο συνδυασμό των Ίβιτς και Μουσλίμοβιτς, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Εντίνιο αλλά πλάσαρε άουτ.

Ο Σορλέν 3 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου πέτυχε με πλασέ το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος σέντρα του Σνάουτσερ και άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα του Πανθρακικού Ρόκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ επαναπαύθηκε στο 2-0 και έδειξε ότι σκεφτόταν το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Στο 72’ δημιούργησε την πρώτη αξιόλογη φάση, όταν ο Ίβιτς βρέθηκε μόνος απέναντι στον Ρόκα, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε.

Στο 79’ ο «δικέφαλος» πέτυχε το 3-0, όταν ο Σορλέν «έστρωσε» στον Λίνο και αυτός με σουτ στην κίνησε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΣΚΟΡΕΡ: 24’ Μαλεζάς, 42’ Σορλέν, 79’ Λίνο.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -Λόπεζ

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Κοντρέρας, Μαλεζάς, Βιτόλο, Γκαρσία, Κριστιάνο (13' Εντίνιο, 73’ Κουτσιανικούλης), Ίβιτς, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς.
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Ρόκα, Αργυρίου, Σακελλαρίου, Μετεντζίδης, Ιασωνίδης, Παπουλής, Λόπεζ, Άλβες, Μπερτράν, Καζάκης (84’ Μπουσινάκης), Μπέλεκ.

Σάντος: "Κάναμε το χειρότερο παιχνίδι μας"