Ανοιχτοί λογιαριασμοί για την 5η θέση

Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Άρης 1-1

Η Καβάλα σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Άρη στο «Ανθή Καραγιάννη». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Κάλβο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78’ με φάουλ του Ντιέ, ενώ είχαν και δύο δοκάρια. Η Καβάλα ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες (κόκκινη ο Ρινκόν 88').

Το παιχνίδι άρχισε με καθυστέρηση 15 λεπτών προκειμένου να συγκεντρωθούν όλοι οι οπαδοί του Άρη σε μια θύρα, που παρά την απαγόρευση μετακίνησης φιλάιθλων, περισσότεροι από 200 βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η Καβάλα διατήρησε το αήττητο με τον Άαντ ντε Μος στον πάγκο της για έκτο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς όσον αφορά την 5η θέση της βαθμολογίας, με τον Άρη να προηγείται κατά δύο βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και διατήρησαν την υπεροχή, ενώ η Καβάλα είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους. Ο Άρης στην πρώτη επίσκεψή του στην περιοχή της Καβάλας με αξιώσεις άνοιξε το σκορ. Στο 8ο λεπτό ο Κάλβο με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Ιτάνζ.

Στο 20’ ο Άρης βρέθηκε κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, όταν ο Χαβίτο από πλεονεκτική θέση σούταρε αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ιτάνζ. Η Καβάλα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους «κιτρινόμαυρους», ενώ διαμαρτυρηθήκε για πέναλτι. Στο 7’ ο Ιωάννου ανατράπηκε στην περιοχή από τον Νασούτι, ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Καβάλα μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στο παιχνίδι και έκλεισε τον Άρη στην περιοχή του. Στο 49’ είχε οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Ονουάτσι χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ στο 52’ ο ίδιος παίκτης από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς απέκρουσε ο Πέσκοβιτς.

Η Καβάλα στο 68’ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Ρινκόν μετά από σύγχυση στην περιοχή σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 78’ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ντιέ.

ΣΚΟΡΕΡ: 78’ Ντιέ-8’ Κάλβο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παβίσεβιτς, Ορούμα, Σόσιν, Ντικρόκ-Κάλβο, Κάμπορα, Ναφτί, Νασούτι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 88’ Ρινκόν (2η κίτρινη)

ΚΑΒΑΛΑ: Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ντουγκλάο, Μουρ, Ντικρόκ, Ντιέ, Ιωάννου (61’ Σόσιν, 89’ Λάκης), Σμολάρεκ (32’ Ορούμα), Ονουάτσι, Ρινκόν.
ΑΡΗΣ: Πέσκοβιτς, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Ρονάλντο Γκιάρο, Χαβίτο (75’ Βανγκέλι), Πρίττας (64’ Νάτσο Γκαρσία), Ναφτί, Κάλβο, Κόκε, Κάμπορα (79’ Τζόνσον).