Ο φοβερός Μπλάζεκ το γκολ στο 55'

Νίκη σωτηρίας η Λάρισα 1-0 την ΑΕΚ

Πρώτη ήττα της “Ένωσης” το 2010

Βήμα σωτηρίας για τη Λάρισα που νίκησε με 1-0 στο κατάμεστο Αλκαζάρ την ΑΕΚ και ξέφυγε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Ο καταπληκτικός Γιαν Μπλάζεκ πέτυχε στο 55' το γκολ που έκρινε το ματς. Κακή εμφάνιση από την ΑΕΚ που έχασε για πρώτη φορά μέσα στο 2010 ύστερα από 6 νίκες και 3 ισοπαλίες.

Δύσκολη βραδιά του Καράμπελα απέναντι στον ασυγκράτητο Μπλάζεκ Δύσκολη βραδιά του Καράμπελα απέναντι στον ασυγκράτητο Μπλάζεκ
Η Λάρισα με την έξοχη τριάδα Κουζέν – Μετίν – Μπλάζεκ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ειδικά μέχρι το 60' έκανε ο,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και μόνο από τύχη (και τις αποκρούσεις του Σάχα) σώθηκε από συντριβή η ΑΕΚ. Ασύνδετη, ανοργάνωτη με μεγάλες αποστάσεις στις γραμμές, πολλά κενά στην άμυνα όπου προσπαθούσε να συμμαζέψει τα πράγματα ο Μαιστόροβιτς και ουσιαστικά ακίνδυνη, τόσο με τον Τζιμπούρ στην κορυφή, όσο και με Μπλάνκο – Νέμεθ στο τελευταίο ημίωρο.

Η Λάρισα ξεκίνησε ορμητικά και στο πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε τρεις κλασσικές ευκαιρίες. Η πρώτη στο πρώτο λεπτό σε σέντρα του Βενετίδη και κεφαλιά του Κουζέν, που πέρασε άουτ. Στο 6'  ο Μπλάζεκ ελίχθηκε στην περιοχή και με σουτ κεραυνό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα σε σέντρα του Βελάσκο έπιασε καρφωτή κεφαλιά ο Κουζέν, που εξουδετέρωσε με δυσκολία ο Σάχα.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει σαν υπνωτισμένη και να μην μπορεί να ανακόψει τον καταπληκτικό ρυθμό της Λάρισας, ειδικά  με τον 22χρονο Τσέχο Γιαν Μπλάζεκ που ήρθε τον Γενάρη στη θεσσαλική ομάδα “δανεικός” από τη Σλόβαν Λίμπερετς. Η Λάρισα έχανε τη μια ευκαιρία πίσω απ' την άλλη, όπως στο 19' όταν από γύρισμα του Κουζέν, βρέθηκε στη μικρή περιοχή, αλλά ο Μαϊστόροβιτς πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Αλλά και στο 20', όταν ο Τούρκος βρέθηκε εντελώς αφύλαχτος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ ήταν πολύ κακό κι έφυγε άουτ. Μετά το 20λεπτο κόπασε κάπως ο ρυθμός της Λάρισας, η ΑΕΚ ισορρόπησε κάπως τα πράγματα, χωρίς όμως να γίνει απειλητική/

Το ίδιο δυναμικά και επιθετικά ξεκίνησε η Λάρισα και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτή τη φορά πέτυχε και γκολ με τον κορυφαίο παίκτη της. Στο 55' ο Μπλάζεκ πήρε την μπάλα από τον Τουάμα και μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα τον Σάχα (1-0). Στο επόμενο λεπτό ο Τσέχος φορ βρέθηκε πάλι σε θέση βολής, αλλά σούταρε άουτ και στο 68' στάθηκε άτυχος όταν τραυματίσθηκε και αποχώρησε.

Η ΑΕΚ έκανε ουσιαστικά την πρώτη της ευκαιρία στο 78', με ένα σουτ άουτ του Μπλάνκο. Η Λάρισα έχασε διπλή ευκαιράι στο 82' με κεφαλιά από κοντά του Ιγκλέσιας και σουτ του Ρομέου, που και στις δύο περιπτώσεις απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Σάχα.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Μπλάζεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπλάζεκ, Νταμπίζας, Ρομέου - Αραούχο, Γιάχιτς, Σκόκο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς

ΛΑΡΙΣΑ (Γ.Παπακώστας): Βιέρα, Κατσιαρός, Βενετίδης (50' Τουάμα), Νταμπίζας, Μελίσσης, Κυριακίδης, Μετίν (80' Ιγκλέσιας), Βελάσκο, Ρομέου, Κουζέν, Μπλάζεκ (68' Σκάτσελ).
ΑΕΚ (Ντ.Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Μάκος (77' Λεονάρντο), Καφές, Μαντούκα (62' Χέρσι), Σκόκο, Μπλάνκο, Τζιμπούρ (66' Νέμεθ).

Μπάγεβιτς: "Μπορούσαμε να φάμε 4 με 5 γκολ"