Σούπερ Λίγκα: Πανιώνιος-Skoda Ξάνθης 3-0

Άνετη νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη σε βάρος της Skoda Ξάνθης με 3-0, που πλέον μπλέκει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή της. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, οπότε και προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Κουμορτζί στο 20ο λεπτό και του Λάτκα στο 39’. Το τρίτο τέρμα σημείωσε στο 61’ ο Μπάλαμπαν.

Ανώτερος ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του καθώς έκλεισε την αντίπαλό του στην περιοχή της και δεν άργησε να σκοράρει. Στο 20ο λεπτό ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ, ο Λάτκα πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Κουμορτζί με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκσμπούρνινγκ.

Η Skoda Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, όμως τόσο η κεφαλιά του Σταθάκη στο 30’, όσο και το σουτ του Ζίεντσουκ στο 35’ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους φιλοξενούμενους. Ο Πανιώνιος στο 39ο λεπτό «κλείδωσε» τη νίκη, όταν ο Τζαβέλλας εκτέλεσε κόρνερ και ο Λάτκα με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν σε ένα τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Γουνδουλάκη στο 49’ βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Όμως στο 61’ ο Μπάλαμπαν από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλα με κεφαλιά πέτυχε το 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στο τελευταίο ημίωρο οι Νεοσμυρνιώτες έδειξαν ότι ενδιαφέρονταν να διατηρήσουν τα κεκτημένα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά παράτησαν το παιχνίδι.

ΣΚΟΡΕΡ: 20' Κουμορτζί, 39' Λάτκα, 61' Μπάλαμπαν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γουνδουλάκης, Κουμορτζί, Τζαβέλλας - Φλίσκας, Μαρσελίνιο, Σταθάκης, Ζίεντσουκ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπέλιτς, Κοντόες, Τζαβέλλας, Όμο, Λάτκα, Κούκετς (72’ Μπαρόνι), Κουμορτζί, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης (80’ Σκούφαλης), Ριέρα, Μπάλαμπαν.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζάγκι, Κωστούλας, Σταθάκης, Φλίσκας, Πόι, Στίνγκα (46' Στρμπα), Ζιέντσουκ, Μαρσελίνιο (67’ Μάριτς), Σουάνης (55’ Μπούγκα).