Κέρδισε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στις καθυστερήσεις με Μπακαγιόκο

Νίκη… οξυγόνο για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο 92'

Με γκολ του Ιμπραΐμ Μπακαγιόκο στο 92ο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης (1-0) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι Γιαννιώτες ελπίζουν τώρα βάσιμα στην παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα, ενώ οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 6 παιχνίδια χωρίς νίκη (5 ήττες, 1 ισοπαλία). Ο Αστέρας από το 76’ αγωνίστηκε με δέκα (κόκκινη ο Μπαστία).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το γεγονός ότι ο αγωνιστικός χώρος θύμιζε… βούρκο, κατάφεραν να πιάσουν σχετικά καλή απόδοση. Αντίθετα ο Αστέρας για ένα ακόμα παιχνίδι έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δύο καλές στιγμές με τον Μπακαγιόκο στο 9’ και 16’ και στη συνέχεια παρά το ότι είχε κερδίσει τη μάχη της μεσαίας γραμμής, δεν μπόρεσε να απειλήσει αισθητά. Στο ίδιο διάστημα ο Αστέρας δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου δεν απείλησαν τους Τριπολιτσιώτες, που είχαν «ταμπουρωθεί» στην άμυνά τους. Στο 76’ ο Αστέρας έμεινε με δέκα, καθώς ο Μπαστία αντίκρισε απευθείας κόκκινη και οι Γιαννιώτες άσκησαν ασφυκτική πίεση εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα.

Η υπεροχή του ΠΑΣ τελικά καρποφόρησε στο 92ο λεπτό, όταν ο Μπακαγιόκο σε σύγχυση μέσα στην περιοχή σκόραρε με πλασέ, χαρίζοντας την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΣΚΟΡΕΡ: 92' Μπακαγιόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καζναφέρης - Λαδάκης, Ουντότζι, Μαρσελάο, Ρόκας, Ντεγκρά
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 76' Μπαστία

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Σικαλιάς, Ντάσιος (87’ Τζανής), Κανακούδης, Κούσας, Μαϊστόροβιτς, Καζναφέρης, Ρόβας (60’ Μιχαλόπουλος), Ανδράλας (79’ Ντιμπαλά), Σίσιτς, Μπακαγιόκο, Σαϊτιώτης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Εντερ, Ουντότζι (74’ Λαμπρόπουλος), Τσέζαρεκ (61’ Βίλτζες, 85’ Ρόκας).