Ο Μάρα με πέναλτι στο 6' το γκολ του «Γηραιού»

Ο Ηρακλής έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό

Σβήνουν τα όνειρα του Ολυμπιακού για τίτλο μετά την ήττα (1-0) από τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο. Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν 5 βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό και 3 από τον ΠΑΟΚ. Το γκολ πέτυχε ο Μάρα με πέναλτι στο 6'.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στα πρώτα 60 λεπτά, όταν δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και να αλλάξει δυο πάσες της προκοπής. Μονάχα ο Λούα Λούα έδειχνε να έχει αντιληφθεί την κρισιμότητα της αναμέτρησης και πάσχιζε χωρίς βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Στο ίδιο διάστημα ο Ηρακλής, έχοντας αποκτήσει καλή ψυχολογία από το γρήγορο γκολ, με παθιασμένο παίξιμο και σωστά μαρκαρίσματα απομάκρυνε τους όποιους κινδύνους από την εστία.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο σχεδόν από τα αποδυτήρια. Ήταν το 6ο λεπτό όταν ο Μέλμπεργκ ανέτρεψε με το χέρι τον Κομπαγιάσι, ο Δαλούκας έδωσε το πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Μάρα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντέδρασαν, δεν πίεσαν για να ανατρέψουν το σκορ και παρουσίασαν όλα τα αρνητικά στοιχεία που έχουν ως ομάδα. Καμία κίνηση, καμία συνοχή, κανένα σχέδιο, απλώς κάποιες ατομικές πρωτοβουλίες και... ό,τι βγει. Πέρα από ένα σουτ του Λούα Λούα στο 8', που έφυγε άουτ, ο Ολυμπιακός δεν έκανε κάτι άλλο και ο Ηρακλής εξάντλησε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να αισθανθεί ιδιαίτερη πίεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Μήτρογλου και ιδίως μετά το 60' ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός και ο Ηρακλής γύρισε πιο πίσω. Στο 53' το σουτ του Στολτίδη από το ύψος του πέναλτι έφυγε πάνω από το δοκάρι, στο 65' το γυριστό του Ζαϊρίπέρασε μόλις άουτ και στο 67' το σουτ του Μαρέσκα εξουδετερώθηκε από τον Φερνάντεζ.  Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός πίεζε περισσότερο, αλλά έπεσε πάνω σ' έναν εκπληκτικό Φερνάντεζ. Στο 72' έκανε νέα σπουδαία επέμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Μήτρογλου, στο 75' βγήκε έγκαιρα και εμπόδισε το σουτ του ίδιου παίκτη και στο 76' απέκρουσε με υπερένταση την κεφαλιά του Τοροσίδη.

Στο τέλος «χτύπησε» και η ατυχία τον Ολυμπιακό, που είδε να φεύγουν από το γήπεδο οι δύο επιθετικοί του. Αρχικά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Ντάρμπισαϊρ και στη συνέχεια αποχώρησε αιμόφυρτος ο Μήτρογλου κι έμεινε η ομάδα με δέκα παίκτες.

ΣΚΟΡΕΡ: 6' πεν.Μάρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πίτου Γκαρσία, Ιάκομπ, Φερνάντεζ - Μέλμπεργκ, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Λούα Λούα
ΚΟΚΚΙΝΗ: Γιάκομπ (91΄ 2η κίτρινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ
(Γ.Μπουμπένκο): Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Κατσαμπής, Λέκι,  Κάρλος Σέζαρ, Πίτου Γκαρσία (73' Ριμόλντι), Κομπαγιάσι (61' Επστάιν), Μιλάνο (82' Γιάντσης), Μάρα, Γιάκομπ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Μπ. Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Πάντος (46' Μήτρογλου), Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Στολτίδης, Τοροσίδης, Μαρέσκα, Λεονάρντο (58' Ζαϊρί), Λούα Λούα, Ντάρμπισαϊρ (76' λ.τ. Γ. Παπαδόπουλος