Σούπερ Λίγκα: Ατρόμητος-Ηρακλής 2-1

Ο Ατρόμητος επέστρεψε στις επιτυχίες με το 2-1 επί του Ηρακλή στο Περιστέρι. Ο νεαρός Καραγκούνης (ΦΩΤΟ) στο 24’ και ο Πολωνός Σαγκανόφσκι στο 34’ πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Γιώργου Δώνη. Ο Παπαζαχαρίας στο 45’ μείωσε για τον Ηρακλή που είχε 6 αγωνιστικές να χάσει.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε φάσεις, με τον Ατρόμητο να στέκεται καλύτερα και να επιβάλλει το δικό του ρυθμό. Μόλις στο 1ο λεπτό απείλησε με σουτ-άουτ του Σαρμιέντο, ενώ ο Ηρακλής είχε καλή στιγμή με τον Σαρακατσάνο στο 9’.

Η πίεση του Ατρόμητου καρποφόρησε στο 24’ με έξοχο γκολ του Θανάση Καραγκούνη. Ο νεαρός άσος αξιοποίησε με σουτ στην κίνηση τη σέντρα που έβγαλε από αριστερά ο Περόνε. Στο 34΄το 2-0 με κοντινό πλασέ του Σαγκανόφσκι, ύστερα από δυνατό σουτ του Νεμπεγλέρα και προσωρινή απόκρουση του Φερνάντες.

Κι ενώ ο Ατρόμητος διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Κομπαγιάσι βρήκε με ωραία σέντρα τον Παπαζαχαρία που με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μείωσε σε 2-1, δίνοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Πραγματικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής παρουσιάστηκε βελτιωμένος και διεκδίκησε περισσότερα πράγματα. Στο 58’ είχε καλό σουτ του Γιάντση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Ατρόμητος «απάντησε» στο 62’ με κεφαλιά-άουτ του Σαγκανόφσκι, ενώ στο 69΄ οι ποδοσφαιριστές του "Γηραιού" διαμαρτυρήθηκαν, όταν καταλογίστηκε φάουλ στον Μιλάνο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ατρόμητου κι ενώ η μπάλα είχε φτάσει στον Μάρα που ήταν σε θέση τετ α τετ με τον Μιχαηλίδη.

Στο 81’ ο Μιχαηλίδης απέτρεψε με εντυπωσιακή (διπλή) επέμβαση προ του Λέκι την ισοφάριση. Προς το τέλος (89’) ο Ατρόμητος έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ με σουτ του Φαβάλι στο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 24' Καραγκούνης, 34' Σαγκανόφσκι – 45’ Παπαζαχαρίας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Φαβάλι - Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φερνάντες, Μιλάνο, Βέλλιος, Κατσαμπής

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ.Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Καραγκούνης (74' Σφακιανάκης), Σαρμιέντο,  Τάτος (70' Φαβάλι), Σαγκανόφσκι, Περόνε (80' Αναστασάκος)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ.Μπουμπένκο): Φερνάντες, Παπαζαχαρίας, Μάρτος (6' Γιαννούλης), Κατσαμπής, Λέκι, Σαρακατσάνος (77' Βέλλιος), Πίτου Γκαρσία, Κομπαγιάσι, Μάρα, Μιλάνο, Γιάντσης (57' Ηλιάδης),