Καλό ποδόσφαιρο και 3-0 την Καβάλα

Άνετη νίκη της ΑΕΚ

Κορυφαίος και MVP ο 19χρονος Κώστας Μανωλάς

Πιο εύκολα απ’ ότι περίμενε νίκησε η ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο την Καβάλα. Το 3-0 διαμορφώθηκε από τα γκολ των Μπλάνκο (34' πέναλτι), Γιάχιτς (50') και Μαντούκα (81'). Ήταν η πρώτη ήττα της Καβάλας στο πρωτάθλημα από ομάδα της πρώτης πεντάδας στη βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίωρο η ΑΕΚ δεν εύρισκε λύσεις για να διασπάσει την άμυνα της Καβάλας, η οποία παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες (Ρινκόν, Ντιέ, Ντουγκλάο). Η υπεροχή της «Ένωσης» ήταν ανούσια και μοναδική καλή στιγμή ήταν ένα σουτ του Λεονάρντο στο 25’.

Τα πόδια των παικτών της ΑΕΚ λύθηκαν μόλις άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μπλάνκο στο 34’. Το κέρδισε ο Καφές σε ανατροπή από τον Καφέ. Με τη λήξη του ημιχρόνου ο Ιτάνζ έκανε δυο καλές αποκρούσεις σε σουτ του Τζιμπούρ (41’ και 45’).

Η Καβάλα ήταν αυτή που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (46’) όταν ο Σμόλαρεκ πλάσαρε ψηλοκρεμαστά άουτ σε κενή εστία. Το ματς κρίθηκε οριστικά στο 50’ όταν έπιασε δυνατό σουτ ο Λεονάρντο, η μπάλα χτύπησε και στο πόδι του Γιάχιτς που της άλλαξε ελαφρώς πορεία και έγινε το 2-0.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που κατά διαστήματα πρόσφερε και καλό θέαμα και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Πέτυχε το τρίτο στο 81’ με πλασέ του Μαντούκα ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Τζιμπούρ.

Την παράσταση πάντως έκλεψε ένας 19χρονος αμυντικός, ο Κώστας Μανωλάς που αναδείχτηκε και MVP του ματς. Ο ανιψιός του Στέλιου Μανωλά έκανε ντεμπούτο με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα και είχε πολύ καλή απόδοση δίπλα στον Γιάχιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 34’πεν.Μπλάνκο, 50’ Γιάχιτς, 81’ Μαντούκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζιμπούρ - Ορούμα, Μουρ

ΑΕΚ (Ντ.Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Γεωργέας, Γιάχιτς, Μανωλάς, Καφές, Γκέντσογλου, Λεονάρντο (68΄ Μαντούκα), Σκόκο, Τζιμπούρ (84΄ Νέμεθ), Μπλάνκο (88΄ Χέρσι).

ΚΑΒΑΛΑ (Άαντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Μουρ, Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς (54΄ Σόσιν), Λάκης (46΄ Σμολάρεκ), Ορούμα, Ονουάτσι, Ιωάννου (33΄ Γιάννου).