Και μαθηματικά στη Β' Εθνική ο Πανθρακικός

Σούπερ Λίγκα: Πανθρακικός-Πανιώνιος 0-1

Ο Πανιώνιος με γκολ του Λάτκα στο 67' νίκησε στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό με 1-0 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολών των Μπάλαμπαν (53') για τον Πανιώνιο και Σακελλαρίου (57') για τους γηπεδούχους. Ο Πανθρακικός μετά τη σημερινή ήττα υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β' Εθνική.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά το ματς, διατήρησε τον έλεγχο και έφθανε με σχετική ευκολία στην περιοχή του Πανθρακικού, δημιουργώντας τρεις καλές ευκαιρίες με τους Λάτκα, Ριέρα και Όμο. Οι γηπεδούχοι με σφιχτή άμυνα προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν τον Πανιώνιο, χωρίς να καταφέρουν να δημιουργήσουν κλασικές φάσεις για γκολ.

Οι «κυανέρυθροι» στο 53’ έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Μπάλαμπαν και τέσσερα λεπτά αργότερα συνέχισε το ματς με παίκτη λιγότερο και ο Πανθρακικός, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σακελλαρίου.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 67ο λεπτό ο Λάτκα με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος έπαιξε συντηρητικά και κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη. Όσον αφορά τον Πανθρακικό υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη β’ κατηγορία.

ΣΚΟΡΕΡ: 67’ Λάτκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιασωνίδης - Μπουβάλ, Αναστασόπουλος,Μπέλιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 53' Μπάλαμπαν-57' Σακελλαρίου (2η κίτρινη)

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Π.Δερμιτζάκης): Ρόκα (46’ Βρονταράς), Κανωτίδης, Σακελλαρίου, Ιασωνίδης (23' Ματεντζίδης), Τζόκιτς, Παπουλής, Λόπεζ, Μαρσελάο, Μπερτράν, Καζάκης (61’ Αργυρίου), Μπέλεκ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ.Παράσχος): Μπέλιτς, Κοντοές (65’ Μπουβάλ), Τζαβέλλας, Όμο, Λάτκα, Μανιάτης, Τσότσαλιτς (85’ Αναστασόπουλος), Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (46’ Κούκετς), Ριέρα, Μπάλαμπαν.