1-0 τον Εργοτέλη με γκολ του Ρομέου

Νίκη σωτηρίας για τη Λάρισα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Λάρισα στο Αλκαζάρ, που μια εβδομάδα μετά το 1-0 επί της ΑΕΚ, κέρδισε με το ίδιο σκορ και τον Εργοτέλη, χάρη σε καταπληκτικό γκολ του Ρομέου στο 12'. Με τη νίκη αυτή πήρε βαθειά βαθμολογική ανάσα, καθώς ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Καθοδηγούμενη από έναν εξαιρετικό Ρομέου ήταν εμφανής η ανωτερότητα της ΑΕΛ σχεδόν σε όλο το ματς. Κέρδισε δίκαια ενώ είχε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ. Η εικόνα του Εργοτέλη άλλαξε κάπως στο τελευταίο ημίωρο με την είσοδο του Λεάλ.

Το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι τους βοήθησε να παίξουν στη συνέχεια χωρίς άγχος κόντρα στους Κρητικούς. Στο 12ο λεπτό ο Ρομέου, με εκπληκτική ατομική προσπάθεια, πέρασε τη… μισή άμυνα του Εργοτέλη και πλάσαρε τον Δασκαλάκη ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και η μοναδική αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 18’, όταν ο Βενετίδης σούταρε για να αποκρούσει ο Δασκαλάκης.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος μπήκαν αποφασισμένοι να «κλειδώσουν» τη νίκη και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες με τους Ζέσους (48’), Ρομέου (49’) και Μετίν (52’). Ο Εργοτέλης στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει αισθητά τη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο ακόμα ευκαιρίες με τον Μπλάζεκ στο 76’ και στο 78’ και στη συνέχεια έδωσαν βάρος στην άμυνα, θέλοντας να διαφυλάξουν το σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Ρομέου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζέσους - Χίμπλινγκερ, Μπούντιμιρ, Μπαλάφας

ΛΑΡΙΣΑ: Βιέρα, Βελάσκο, Κατσιαρός (57' Τουάμα), Μελίσσης, Νταμπίζας, Κυριακίδης, Ρομέου, Μπλάζεκ, Μετίν (72' Πουρί), Βενετίδης, Ζέσους (86' Ααράμπ),
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, , Ρουμπάκης, Γελαδάρης, Σασιασβίλι, Χίμπλινγκερ, Μπέτο (82' Χρυστοφάκης), Μπαλάφας, Ορφανός, Φραγκουλάκης (65' Λεάλ),Κορδονούρης (78' Καρέλης), Μπουντιμίρ.