Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 στην Τρίπολη και έκανε...

Άλμα τίτλου με Βύντρα

Χρήση δακρυγόνων από την αστυνομία στο ημίχρονο

Τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος και μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός έκανε άλμα τίτλου με το νικηφόρο πέρασμα του από την Τρίπολη. Το 1-0 επί του Αστέρα διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό με σουτ του Λουκά Βύντρα. Στο ημίχρονο, η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων για να αποτρέψει την είσοδο στο γήπεδο οπαδών του Παναθηναϊκού χωρίς εισιτήριο.

Ο Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε με την απόδοση του και ζορίστηκε αρκετά μέχρι να φτάσει στη νίκη. Αρκετά τα λάθη των παικτών του και παρά την εδαφική υπεροχή η ομάδα του Νιόπλια δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Ντεγκρά.

Το θέαμα ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο και το παιχνίδι εξελίχθηκε κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν μάχη για τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας.

Ο Καραγκούνης στο 5' και ο Βύντρα στο 24' είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ στο 7ο λεπτό υπάρχει περίπτωση πέναλτι που δεν καταλόγισε ο διαιτητής Τριτσώνης σε ανατροπή του Καρέρα από τον Τριτσώνη. Στο 34' αποχώρησε τραυματίας ο Σπυρόπουλος, και έτσι πέρασε αριστερό μπακ ο Καντέ και δεξί ο Μαρίνος.

Με τη λήξη του ημιχρόνου οι δύο ομάδες βγήκαν άρον-άρον από τα αποδυτήρια, λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που είχε δημιουργηθεί από τη χρήση δακρυγόνων που έκανε η αστυνομία, στην προσπάθειά της να αποτρέψει ορισμένους οπαδούς του Παναθηναϊκού που επιχείρησαν να εισέλθουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος και πίεσε την εστία των γηπεδούχων για να ανοίξει το σκορ. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 60' από σέντρα του Λέτο, με τον Κατσουράνη να πιάνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και η προσπάθειά του καρποφόρησε στο 72ο λεπτό. Ο Λέτο έστρωσε την μπάλα στον Βύντρα στό ύψος της περιοχής και ο διεθνής αμυντικός με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντεγκρά (0-1). Στο 76΄ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες (αποβολή Φυτανίδη) ενώ στο 79' ο Σισέ απέτυχε να σημειώσει το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

ΣΚΟΡΕΡ: 72' Βύντρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τριτσώνης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυτανίδης, Βίλτσες, Καρντόσο, Μπαρτολίνι - Σαριέγκι, Νίνης
ΚΟΚΚΙΝΗ: 76' Φυτανίδης (2η κίτρινη)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β.Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Καρντόσο (69' Λαμπρόπουλος), Λαδάκης, Καρέρα (64' Ρόκας, 83' Ρίος), Εντερ, Βίλτσες, Τσέζαρεκ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ν.Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (43' Μαρίνος), Σαριέγκι, Καντέ (64' Νίνης), Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (89’ Μπιάρσμιρ), Λέτο, Σισέ.