Νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στο καμίνι του Χαριλάου

Θρίαμβος του Άρη με καταπληκτικά γκολ του Κάμπορα

Με δυο καταπληκτικά γκολ του Χαβιέρ Κάμπορα (22' 64'), το ένα καλύτερο από το άλλο, ο Άρης θριάμβευσε (2-0) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και ουσιαστικά έθεσε εκτός διεκδίκησης τίτλου τον ΠΑΟΚ. Στο καμίνι του “Κλεάνθης Βικελίδης”, όπου η ατμόσφαιρα παρέπεμπε σε ...λατινομερικάνικο γήπεδο, ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Σνάουτσνερ (78΄) και Βιεϊρίνια (80΄).

Ο Άρης με την υποστήριξη 20.000 φίλων του και μέσα σε ...καυτή ατμόσφαιρα ήταν από το ξεκίνημα του αγώνα πιο επιθετικός και περισσότερο αποφασιστικός από τον ΠΑΟΚ. Πίεσε την εστία του Χαλκιά που έκανε σωτήρια απόκρουση στο 13' (φάουλ Νέτο), ενώ στο 19' ο Άρης έχασε πέναλτι που κέρδισε ο Κόκε σε ανατροπή από τον Κοντρέρας. Το εκτέλεσε ο Κάμπορα που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο 30χρονος Αργεντινός ...επανόρθωσε τρία λεπτά αργότερα για την ομάδα του κάνοντας το 1-0 με ωραίο γύρισμα του σώματος και εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο ΠΑΟΚ με παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και σχεδόν σ' όλο το ματς, έδειχνε να μην μπορεί να περιορίσει το ρυθμό του Άρη και να βρει τα πατήματα του. Στο πρώτο ημίχρονο απείλησε ουσιαστικά μόνο στο 40΄, όταν ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στον Ναφτί και πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Σηφάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες των δυο ομάδων κατέφυγαν σε σκληρά μαρκαρίσματα και τον Σπάθα να μοιράζει συνεχώς κάρτες. Ο Αρης “κλείδωσε” τη νίκη στο 64΄, με τον Κάμπορα να "χτυπά" για δεύτερη φορά όταν ξέφυγε ωραία από τον Μαλεζά και με θεαματικό σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Η είσοδος του Κουτσιανικούλη στη θέση του Γκαρσία έδωσε επιθετική πνοή και ταχύτητα στον ΠΑΟΚ, με τον Σηφάκη πάντως να αποδεικνύεται σταθερός όσες φορές χρειάστηκε να επέμβει. Ο ΠΑΟΚ εγκατέλειψε ουσιαστικά κάθε προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο που αναγκάστηκε να παίξει με 9 παίκτες.

ΣΚΟΡΕΡ: 22' 64' Κάμπορα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόκε, Κάμπορα, Μεριέμ - Γκαρσία, Κοντρέρας, Ίβιτς, Χαλκιάς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 78΄ Σνάουτσνερ (2η κίτρινη), 80΄ Βιεϊρίνια (2η κίτρινη)

ΑΡΗΣ (Εκτορ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο Γκιάρο, Ναφτί, Νασούτι,  Πρίττας (68΄ Νάτσο Γκαρσία), Μεριέμ, Κάλβο, Κόκε (89' χαβίτο) , Κάμπορα (87΄ Τζόνσον),
ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Λίνο, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Γκαρσία (68΄ Κουτσιανικούλης), Βιτόλο, Σορλέν, Βιεϊρίνια, Ίβιτς (84΄ Αραμπατζής), Μουσλίμοβιτς (89΄ Φωτάκης)