Κέρδισε στα «Πηγάδια» τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0

Νίκη ελπίδας για Skoda Ξάνθη

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε η Skoda Ξάνθη στα «Πηγάδια» σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα. Το σκορ άνοιξε στο 72ο λεπτό ο Σουάνης και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 83’ ο Μπούγκα. Ο Αστέρας που συμπλήρωσε οκτώ ματς χωρίς νίκη, μπλέκει πλέον σε περιπέτειες και κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα μέτριο, αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων. Η μοναδική αξιόλογη φάση στα πρώτα 45 λεπτά σημειώθηκε στο 15’ για τον Αστέρα, όταν ο Βίλτσες σούταρε από καλή θέση αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Skoda Ξάνθης.
Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν τους Τριπολιτσιώτες, οι οποίοι αγωνίζονταν με μαζική άμυνα και σε καμία περίπτωση δεν… ενοχλούσαν τον Λυμπερόπουλο. Η υπεροπλία της Skoda Ξάνθης καρποφόρησε στο 72’ όταν ο Σουάνης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.
Οι ακρίτες συνέχισαν να πιέζουν και μετά το προβάδισμα που απέκτησαν και πέτυχαν δεύτερο γκολ. Στο 83’ από συνδυασμό Σουάνη και Μαρσελίνο, τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο  Μπούγκα και από το ύψος του πέναλτι με σουτ έκανε το 2-0 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ: 72’ Σουάνης, 83’ Μπούγκα.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωστούλας,  Φλίσκας, Μπέρτος,  Στρμπα, Λυμπερόπουλος- Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Μπαστία

SKODA ΞΑΝΘΗ (Κεχαγιάς): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Τζάγκι, Κωστούλας, Βάλλας, Κιντάνα, Στίνγκα (62’ Στρμπα), Φλίσκας, Ζίεντσουκ (50’ Μαρσέλο), Λουτσιάνο (55’ Σουάνης), Μπούγκα.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βλάχος): Ντεγκρά, Λαμπρόπουλος,  Λαδάκης (77’ Καούνας), Μπαρτολίνι, Μαρσελάο, Καρντόσο, Μπαστία, Έντερ (84’ Ρίος), Βίλτσες, Ουριμπάρι, Τσέζαρεκ.