Με γκολ του Άγγλου ο Ολυμπιακός 1-0 τον Παναθηναϊκό

Ο Ντάρμπισαϊρ χάλασε την “πράσινη” φιέστα τίτλου

Ο Ολυμπιακός με γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ στο 68ο λεπτό νίκησε στο Ολυμπιακό Στάδιο μπροστά σε 60.000 φίλους των “πρασίνων” με 1-0 τον Παναθηναϊκό και δίνει ξανά ενδιαφέρον στη μάχη της διεκδίκησης του τίτλου. Οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στους 4 βαθμούς την απόσταση από τον Παναθηναϊκό που χρειάζεται δυο νίκες στα τρία εναπομείναντα παιχνίδια για να στεφθεί πρωταθλητής.

Οι “ερυθρόλευκοι” άντεξαν στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο επέβαλλε το ρυθμό και κυριάρχησε ο Παναθηναϊκός. Ο Ολυμπιακός “χτύπησε” στο τελευταίο 25λεπτο, όταν και θα μπορούσε να πετύχει στις αντεπιθέσεις κι άλλα γκολ. Είχε όμως με το μέρος του και την τύχη στις μεγάλες ευκαιρίες του Παναθηναϊκού. Το ντέρμπι ήταν επεισοδιακό, με αρκετά νεύρα, μικροσυμπλοκές μεταξύ παικτών και ρίψη πολλών αντικειμένων σε παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και φάνηκε πιο απειλητικός επιθετικά. Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων έβγαλαν αρκετά νεύρα στον αγωνιστικό χώρο, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, διαμαρτυρίες, αλλά και ...κορομαχίες. Στο 26' οι “πράσινοι” ζήτησαν την αποβολή του Αβράαμ Παπαδόπουλου (σε φάουλ στον Σαλπιγγίδη λίγο έξω από την περιοχή) ενώ λίγο αργότερα (32') απειλήθηκε και σύρραξη με πρωταγωνιστές τους Καραγκούνη και Μαρέσκα.Οι δυο τους τα έλεγαν σε έντονο ύφος και αντάλλαξαν ...γαλλικά με τη λήξη του ημιχρόνου στον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στο 2ο λεπτό σε κεφαλιά του Κατσουράνη, απομάκρυνε σε κόρνερ (με κεφαλιά) ο Μήτρογλου. Στο 28' σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σισέ η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Στο 30' η πιο μεγάλη ευκαιρία, όταν σε βαθιά μπαλιά του Καραγκούνη, ο Σαλπιγγίδης βγαίνει απέναντι στον Νικοπολίδη και σουτάρει, αλλά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα από κόρνερ του Καραγκούνη και ασθενή απόκρουση του Νικοπολίδη, ο Βύντρα πλάσαρε αλλά ο Στολτίδης έδιωξε  πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο ίδιο διάστημα ο Ολυμπιακός απείλησε μόνο στο 6' σε σέντρα σουτ του Τοροσίδη που απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τζόρβας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Ζεβλάκοφ αντί του Μέλμπεργκ που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο γόνατο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, με τον Νικοπολίδη να εξουδετερώνει σουτ του Ζιλμπέρτο (60') και του Λέτο (62'). Κάπου εκεί άρχισε να εξασθενεί η πίεση του Παναθηναϊκού και ο Ολυμπιακός με την είσοδο των Ντάρμπισαϊρ και Όσκαρ και πλέον με 4-4-2 άρχισε να γίνεται επικίνδυνος για την εστία του Τζόρβα.

Στο 68ο λεπτό το χρυσό γκολ του αγώνα. Ο Λούα Λούα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ντάρμπισαϊρ έπιασε την κεφαλιά, ο Τζόρβας απέκρουσε αλλά η μπάλα επέστρεψε στον Άγγλο που με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα, δεύτερο δοκάρι του Παναθηναϊκού σε προβολή του Σισέ, ενώ στην επαναφορά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδιωξε προ του Γάλλου.

Στο 73' μεγάλη διπλή ευκαιρία του Ολυμπιακού (Στολτίδης – Μήτρογλου), ενώ στο 74' διακόπηκε προσωρινά το ματς εξαιτίας ρήψης φωτοβολίδων όταν πήγε να εκτελέσει κόρνερ ο Λούα Λούα. Στο 81' νέα μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού (Όσκαρ) και στο 83' στο σουτ του Μήτρογλου η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 68' Ντάρμπισαϊρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 32' Λέτο, 32' Καραγκούνης - 18' Ντάτολο, 27'  Α. Παπαδόπουλος, 31' Τοροσίδης, 32' Μαρέσκα, 68' Ντάρμπισαϊρ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Σεϊταρίδης (67' Γκάμπριελ), Βύντρα, Καντέ, Κατσουράνης, Σιμάο (70' Νίνης), Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (80' Ρουκάβινα), Σαλπιγγίδης, Λέτο, Σισέ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ (46' Ζεβλάκοφ), Μαρέσκα, Στολτίδης, Γ. Παπαδόπουλος (55' Ντάρμπισαϊρ), Λούα Λούα, Ντάτολο (63' Οσκαρ), Μήτρογλου.

Νιόπλιας: "Δεν έχουμε άγχος για τον τίτλο"