Οι Θεσσαλονικείς έχαναν με 1-0 και νίκησαν με 3-1

Ανατροπή από Ηρακλή στην Κρήτη

Μεγάλη νίκη-ανατροπή πέτυχε ο Ηρακλής στο «Παγκρήτιο» σε βάρος του Εργοτέλη με 3-1 και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι μετά την ήττα τους κινδυνεύουν άμεσα καθώς βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού. Ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με τον Λεάλ και στη συνέχεια απάντησε ο Ηρακλής με αυτογκόλ του Ρουμπάκη (37'), Γιάκομπ (65’) και Παπαζαχαρία (87’).

Στην πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 15’ με γυριστό σουτ του Λεάλ, ύστερα από σέντρα του Ρομάνο. Οι Κρήτες μετά το γκολ επικράτησαν στη μεσαία γραμμή και έφθασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ στο 30’ με τον Μπούντιμιρ, όμως από πλεονεκτική θέση σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 38’ ο Ηρακλής ισοφάρισε με αυτογκόλ του Ρουμπάκη, που στην προσπάθειά του να αποκρούσει φάουλ του Κομπαγιάσι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 44’ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία με τον Ρουμπάκη που από καλή θέση σούταρε άουτ.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και οι δύο αντίπαλοι δεν κατάφερναν να φανούν απειλητικοί. Όμως στο 65’ ο Γιάκομπ βγήκε μόνος του απέναντι στον Δασκαλάκη, πλάσαρε και πέτυχε το 2-1 για τους Θεσσαλονικείς. Ο Εργοτέλης μετά το γκολ που δέχτηκε πέρασε μπροστά, ενώ ο Ηρακλής κλείστηκε στην περιοχή του και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο 87’ ο Παπαζαχαρίας με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.

ΣΚΟΡΕΡ: 15' Λεάλ-37’ αυτ. Ρουμπάκης, 65’ Γιάκομπ, 87’ Παπαζαχαρίας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέτο, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ρουμπάκης-Γιαννούλης, Κονέ, Ηλιάδης,  Παπαζαχαρίας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δασκαλάκης, Ρουμπάκης,Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι (82’ Κοιλιάρας), Μπέτο (68’ Μπαλάφας), Τζούνιορ, Φραγκουλάκης (56’ Ορφανός), Ρομάνο, Μπούντιμιρ, Λεάλ.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Λέκι, Ηλιάδης, Κάρλος Σέζαρ, Κονέ (88’ Σαρακατσάνος), Γκαρσία (78’ Μιλάνο), Κομπαγιάσι (70’ Μάρα), Γιάκομπ.