Σε συναρπαστικό παιχνίδι έφερε ισοπαλία 3-3 ενώ έχανε 1-0 και 3-2

Η Λάρισα «τσίμπησε» βαθμό στην Καβάλα στο 86'

Η Λάρισα απέσπασε ισοπαλία 3-3 στην Καβάλα από την τοπική ομάδα και με το βαθμό που «τσίμπησε» πραγματοποίησε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή της. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον Ντιέ, οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Μετίν (31’ πεν. , 39’), έκαναν το 1-2, ισοφάριστηκαν με αυτογκόλ του Κατσιαρού (48’). Ο Ρινκόν στο 71’ έκανε το 3-2, όμως ο Ζέσους στο 86’ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Η Καβάλα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ντιέ. Η Λάρισα μετά το γκολ που δέχτηκε πέρασε μπροστά και στο 31’ κέρδισε πέναλτι όταν ο Μπλάζεκ ανατράπηκε από τον Γκβοζντένοβιτς. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μετίν ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στο 36’ ο Τριποτσέρης έδωσε αγκωνιά στον Ορούμα και ο Κωνσταντινέας καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Καβάλας, το οποίο εκτέλεσε ο Ονουάτσι, αλλά απέκρουσε ο Βιέρα. Η Λάρισα στο 39ο λεπτό έκανε το 2-1 με δεύτερο γκολ του Μετίν. Ο Κουζέν έβγαλε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας, ο Μετίν ξεπέρασε τον Ιτάνζ και πλάσαρε.
Η Καβάλα με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ισοφάρισε 2-2. Στο 48’ σούταρε ο Ορούμα έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Κατσιαρό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Βιέρα. Η Λάρισα στο 56’ πλησίασε στο τρίτο γκολ, όμως το σουτ του Ρομέου βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ίτανζ. Η Καβάλα στη συνέχεια κέρδισε τη μεσαία γραμμή και άρχισε να απειλεί τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι στο 71’ κατάφεραν και πέτυχαν το 3-2 με πλασέ του Ρινκόν σε κενή εστία ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 85’ η Καβάλα έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Γκβοζντένοβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο αμέσως επόμενο λεπτό η Λάρισα ισοφάρισε σε 3-3. Ο Ζέσους εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος, πήρε μια περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Ιτάνζ.

ΣΚΟΡΕΡ: 11' Ντιέ, 48’ αυτ. Κατσιαρός, 71’ Ρινκόν- 31’ πεν. 39’ Μετίν, 86’ Ζέσους.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντικρόκ, Ντομπρασίνοβιτς - Τριποτσέρης, Βελάσκο, Μπλάζεκ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 85’ Γκβοζντένοβιτς (2η κίτρινη)

ΚΑΒΑΛΑ (Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Γκβοζντένοβιτς, Ντουγκλάο, Μουρ, Ντιτρόκ (58’ Ντομπρασίνοβιτς), Ντιέ, Ονουάτσι, Ορούμα, Σμόλαρεκ (46’ Ρινκόν), Σόσιν (81’ Σιόντης).
ΛΑΡΙΣΑ (Παπακώστας): Βιέρα, Βελάσκο, Κατσιαρός (64’ Ραντοσάβλιεβιτς), Μελίσσης, Τριποτσέρης, Μπλάζεκ, Κυριακίδης (73’ Σκάτσελ), Ρομέου (79’ Ζέσους), Βενετίδης, Μετίν, Κουζέν.