Κέρδισε εντός έδρας τον καταδικασμένο Πανθρακικό με 2-0

Νίκη σωτηρίας για τον Λεβαδειακό

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε ο Λεβαδειακός στη Λιβαδειά σε βάρος του ήδη υποβιβασμένου Πανθρακικού με 2-0 και εξακολουθεί να ελπίζει βάσιμα στη σωτηρία του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44ο λεπτό με τον Αμπουμπακάρι και διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 στο 60’ με τον Ναπολεόνι.

Ο Λεβαδειακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και η επικράτηση του κρίνεται απόλυτα δίκαιη. Ο Πανθρακικός παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες λόγω τιμωριών και τραυματισμών, με αποτέλεσμα ο τεχνικός του Πανθρακικού να εμπιστευτεί στην ενδεκάδα τους Ματεντζίδη και Παπαδόπουλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 8’ ο Σόλα πλάσαρε τον Βρονταρά, αλλά απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Κανωτίδης. Η πίεση των Βοιωτών συνεχίστηκε και καρποφόρησε στο 44’ όταν ο Αμπουμπακάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, από πάσα του Κόλτζου. Ο Πανθρακικός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει και ουσιαστικά δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο.
Το σκηνικό δεν άλλαξε και στο δεύτερο μέρος του ματς, με το Λεβαδειακό να επιδιώκει ακόμα ένα γκολ για να «κλειδώσει» το ματς. Στο 52’ ο Γκονζάλες είχε δοκάρι, όμως στο 60’ ο Ναπολεόνι «καθάρισε» το παιχνίδι καθώς με διπλή προσπάθεια (το πρώτο σουτ βρήκε στο δοκάρι) έκανε το τελικό 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Αμπουμπακάρι, 60' Ναπολεόνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκονζάλες-Παπαδόπουλος

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Φαράντος): Βαγέχο, Μουλόπουλος (70' Χαλούλος), Κόλτζος, Μασάδο, Μαρτορέλ, Ζησόπουλος, Αμπουμπακάρι, Ναπολεόνι (81' Σερζίνιο), Γκονζάλες, Σόλα Μπάρκογλου, (65' Βασιλείου),
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δερμιτζάκης): Βρονταράς, Αργυρίου, Παπαδόπουλος, Ματεντζίδης, Τζόκιτς, (62' Μουνάφο), Παπούλης (68' Μπουσινάκης), Λόπες (82' Πέντσας), Μαρσελάο, Κανωτίδης, Ρομπέρ, Καζάκης