Κέρδισε τον Πανθρακικό με 3-1 και πραγματοποίησε σημαντικό βήμα για την παραμονή του

Νίκη σωτηρίας για τον Αστέρα Τρίπολης

Ο Αστέρας νίκησε στην Τρίπολη τον ήδη υποβιβασμένο Πανθρακικό με 3-1, επέστρεψε στις νίκες μετά από οκτώ αγώνες και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του. Ο Φυτανίδης έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα στο 12ο λεπτό, ενώ ο Τσέζαρεκ με πέναλτι στο 63’ πέτυχε το 2-0 και ο Ουντότζι στο 77’ έκανε το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 81’ σε 3-1 με τον Παπουλή.

Ο Αστέρας ξεκίνησε αποφασιστικά το παιχνίδι, καθώς η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου. Στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με σουτ του Φυτανίδη μέσα από την περιοχή. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου ο Αστέρας διατήρησε την υπεροχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία. Όσον αφορά τον Πανθρακικό σε καμία περίπτωση δεν απείλησε τους γηπεδούχους.

Ο Αστέρας στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησε την υπεροχή και στο 63’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσέζαρεκ από τον Τζόκιτς. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο ίδιος, έκανε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη. Στο 77’ ο Ουντότζι με ψηλοκρεμαστό πλασέ σημείωσε το τρίτο γκολ του Αστέρα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι στα 10 τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν με δέκα λόγω αποβολής του Μπουσινάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 81’ μείωσαν σε 3-1 με τον Παπουλή.

ΣΚΟΡΕΡ: 12’ Φυτανίδης, 63’ πεν. Τσέζαρεκ, 77’ Ουντότζι-81’ Παπουλής.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαδόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 78’ Μπουσινάκης (2η κίτρινη)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Β. Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μπαρτολινι, Λαζαριδης, Καρντόσο (81’ Λαδάκης), Μπαστία, Ουντότζι, Βίλτσες (59’ Έντερ), Ρίος (85’ Νταμόντε), Τσέζαρεκ
ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Π.  Δερμιτζάκης): Βρονταράς, Κανωτίδης (65’ Παπαδόπουλος), Σακελλαρίου, Τζόκιτς, Ματεντζίδης, Παπουλής, Μουνάφο (57’ Μπουσινάκης), Λόπεζ, Ρομπέρ, Καζάκης (19’ Πυθαρούλης), Μπέλεκ