Με το ένα… πόδι στη Β’ Εθνική οι Γιαννιώτες

Ο Ηρακλής 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Ηρακλής νίκησε στο «Καυταντζόγλειο» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα και παράλληλα ψαλίδισε τις ελπίδες σωτηρίας των φιλοξενούμενων. Τα Γιάννινα μετά την ήττα τους, ουσιαστικά βρίσκονται με το ένα… πόδι στη Β’ Εθνική, καθώς πλέον είναι πολύ δύσκολο να καταφέρουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Τα γκολ πέτυχαν στο 27ο λεπτό ο Γιάκομπ και στο 94’ ο Ηλιάδης.

Τα Γιάννινα αν και καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 10’ όταν ο Ρόβας με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, στη συνέχεια στο δεξί πριν την μπλοκάρει ο Φερνάντεζ. Ο Ηρακλής στην πρώτη αξιόλογη προσπάθεια κατάφερε να προηγηθεί στο 27ο λεπτό με τον Γιάκομπ, εκμεταλλευόμενος άστοχη έξοδο του Ζαφειρόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ενώ οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν με στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε περισσότερο παιχνίδι κέντρου και οι φάσεις έλειψαν μπροστά από τις εστίες των δύο γκολκίπερ. Τα Γιάννινα στο 70’ έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Σίσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 80’ ο Δαλούκας δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ σε σπρώξιμο του Κώτσιου από τον Παπαζαχαρία και δύο λεπτά αργότερα άφησε και τον Ηρακλή με δέκα παίκτες δείχνοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Γιάκομπ. Οι φιλοξενούμενοι στο 93’ έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Φερνάντζ απέκρουσε σουτ του Μενδιρνού και στο αμέσως επόμενο λεπτό του πρόσθετου χρόνου ο Ηλιάδης από μπαλιά του Μιλάνο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 27’ Γιάκομπ, 94’ Ηλιάδης.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας(Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαρακατσάνος, Κατσαμπής, Καρλίνιος,  Γιαννούλης -Κώτσιος, Κανακούδης, Μπακαγιόκο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 82' Γιάκομπ (2η κίτρινη)-70' Σίσιτς (2η κίτρινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γ. Μπουμπένκο): Φερνάντεζ, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Κάρλος Σέζαρ, Ηλιάδης, Κονέ (79’ Μιλάνο), Μάρα (46’ Πίτου), Κομπαγιάσι (86’ Επστάιν), Γιάκομπ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ν. Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κανακούδης, Κώτσιος, Κούσας, Μαϊστόροβιτς (54’ Μενδρινός), Ρόβας, Καζναφέρης, Αράς (78’ Ντιμπαλά), Σίσιτς, Μπακαγιόκο.