Ο Άρης εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ

Σούπερ Λίγκα: Άρης-Λεβαδειακός 1-0

Ο Λεβαδειακός βρίσκεται στην…κόψη του ξυραφιού

Ο Άρης επιβλήθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» του Λεβαδειακού με 1-0 και «κλείδωσε» μια θέση για τα πλέι οφ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 64ο λεπτό ο Νέτο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η ομάδα της Βοιωτίας βρίσκεται πλέον στην… κόψη του ξυραφιού και η παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα θα κριθεί τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ο Άρης παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές, καθώς ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ κράτησε στον πάγκο τους  Νασούτι, Χαβίτο, Πρίττας, Αράνο και Κόκε. Τη θέση τους στην ενδεκάδα πήραν οι Ορτίθ, Βαγκέλι, Νάτσο Γκαρσία, Άντου και Τζόνσον, ενώ δεν υπολογίζονταν ο τραυματίας Σηφάκης και ο τιμωρημένος Γκιάρο.

Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν τον Άρη που είχε την υπεροχή του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός στο παιχνίδι του. Στο διάστημα αυτό απείλησε δύο φορές τον Λεβαδειακό με τους Αγκάλι (22’) και Μπάρκογλου (26’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρωταρχικό στόχο να διαφυλάξουν τα νώτα τους και προσπαθούσαν να κρατήσουν τον Άρη μακριά από την περιοχή του Βαγιέχο, ενώ δεν απείλησαν τους γηπεδούχους.

Ο Άρης ζωντάνεψε στο δεύτερο ημίχρονο και σε αυτό συνετέλεσε η είσοδος του Νασούτι. Οι «κίτρινοι» άρχισαν να πιέζουν και στο 50’ ο Τζόνσον απώλεσε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Στο 62’ οι γηπεδούχοι με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Νέτο άνοιξαν το σκορ και στη συνέχεια απελευθερωμένοι από το άγχος κυριάρχησαν απόλυτα. Ο Λεβαδειακός στη συνέχεια προσπάθησε να περάσει μπροστά, όμως με εξαίρεση ένα τακουνάκι του Ναπολεόνι στο 72’ δεν κατάφερε να απειλήσει.

ΣΚΟΡΕΡ: 64’ Νέτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάμπορα, Νάτσο Γκαρσία, Νασούτι-Γκονζάλες, Μπεγκόνια, Αγκάλι

ΑΡΗΣ (Ε. Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Βανγκέλι, Κουλουχέρης (46’ Νασούτι), Ορτίθ, Γκαρσία (75’ Πρίττας), Ναφτί, Αντού, Κάλβο, Νάτσο Τζόνσον (62’ Κόκε), Κάμπορα
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Δ. Φαράντος): Βαγιέχο, Μουλόπουλος (89’ Βασιλείου), Κόλτζος, Ζησόπουλος, Αλεξίου, Αμπουμπακάρι, Μπεγκόνια (56’ Ναπολεόνι), Γκονζάλες, Μπάρκογλου, Ταραλίδης (70’ Σερτζίνιο), Αγκάλι