Ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί στο 40' με Γουνδουλάκη

Σώθηκε στο 93' με Σκόκο η ΑΕΚ

Με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Σκόκο στο 93ο λεπτό γλίτωσε η ΑΕΚ την ήττα (1-1) στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον ανώτερο Πανιώνιο που είχε προηγηθεί στο 40' με τον Γουνδουλάκη. Στο 87' αποβλήθηκε ο Ριέρα. Η ΑΕΚ φωνάζει για δυο πέναλτι που δεν της δόθηκαν.

H AEK ξεκίνησε επιθετικά, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπλάνκο στο 11' να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 14' ο Μπέλιτς δεν αιφνιδιάστηκε στην πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Λεονάρντο. Κορυφαία φάση στο 17' όταν από τη συρτή σέντρα του Λεονάρντο, με αριστοτεχνικό τακουνάκι ο Τζιμπούρ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Πανιώνιος (χωρίς Τζαβέλλα, Μπάλαμπαν, Κοντοέ, Καστελιόνε, Ετσογιανόφ, Μπουβάλ) που είχε στο 15' σουτ με το Ριέρα στο δοκάρι, όχι μόνο ισορρόπησε μετα το 20λεπτο αλλά κυριάρχησε, χάρη στην εξαιρετική απόδοση των χαφ και την άριστη κυκλοφορία της μπάλας. Έτσι άνοιξε το σκορ στο 40' όταν από κάθετη πάσα του Κούκετς, ο Κουμορτζί απέφυγε τον Αραμπατζή, ανοίγοντας την μπάλα στο σημείο, όπου ο Γουνδουλάκης που έρχεται από πίσω την έστειλε στα δίχτυα (0-1). Στο 45' ο Μπέλιτς ανέτρεψε τον Καφέ, αλλά ο διαιτητής Κύρκος δεν έδωσε το καθαρό πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκεται σε λήθαργο και ο Πανιώνιος ήταν αυτός που έχανε τις ευκαιρίες (Γουνδουλάκης 50', Τσότσαλιτς 61' απόκρουση Αραμπατζή). Η ΑΕΚ απείλησε μόλις στο 83ο λεπτό με τον Νέμεθ και κατάφερε να γλιτώσει την παρτίδα με το καταπληκτικό γκολ από φάουλ του (πολύ κακού στο ματς) Σκόκο στο 93'.

Η ΑΕΚ φωνάζει για δυο πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής Κύρκος. Στο 45' ανατροπή Καφέ από τον Μπέλιτς και στο 60' ανατροπή του Τζιμπούρ από τον Μανιάτη. Επίσης στο 35' υπάρχει πέναλτι που ζήτησε ο Πανιώνιος σε χέρι του Μαιστόροβιτς από γύρισμα του Γουνδουλάκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 93' Σκόκο - 40' Γουνδουλάκης.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάχιτς, Μανωλάς - Λάτκα, Γουνδουλάκης, Μανιάτης, Τσότσαλιτς.
ΚΟΚΚΙΝH: 87' Ριέρα (δεύτερη κίτρινη).

ΑΕΚ
(Ντ.Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Γιάχιτς, Μαϊστόροβιτς, Μανωλάς, Καράμπελας, Λεονάρντο (63' Νέμεθ), Γκέντσογλου (70' Γκερέιρο), Καφές, Σκόκο, Μπλάνκο (78' Χέρσι), Τζιμπούρ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γ.Παράσχος): Μπέλιτς, Γιόνσον, Λάτκα (87' Ουέλινγκτον), Όμο, Σιόβας, Μανιάτης, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης (71' Σκούφαλης), Κουμορτζί, Κούκετς (77' Νικολάου), Ριέρα.